Kina benægter at stå bag kæmpe hackerangreb

Efter spekulationer om, at Kina stod bag verdenshistoriens måske største serie af hackerangreb, går den folkerige republik nu til modangreb.

Artikel top billede

Læs også:
Står Kina bag historiens største hackerangreb?

Sikkerheds-specialist kræver internationalt it-politi

Krav om globalt it-politi summer på Christiansborg

Siden det for nylig kom frem, at 72 store, internationale organisationer i løbet af de seneste fem år er blevet hacket sønder og sammen, har flere eksperter peget på Kina som skurken bag hackerangrebene og industrispionagen.
 
Men nu tager den kinesiske regering til genmæle over for den rapport fra sikkerhedsfirmaet McAfee, der har fået alverdens it-sikkerhedseksperter til at spekulere i, om det mon var Kina, som stod som bag angrebene.
 
I regeringens kommunist-avis, People's Daily, afvises de mere eller mindre skjulte anklager om, at den folkerige republik skulle have trukket i trådene for at hive informationer ud af organisationer som blandt andre den Olympiske Komite, Indiens regering og flere internationale gigantvirksomheder.
 
Artiklen i fredagens udgave People's Daily er det tætteste, vi kommer på en egentlig offentlig afstandtagen fra hackerangrebene, som er foregået i 14 lande.
 
Det skriver IDG News Service.
 
Sælger flere sikkerhedsprodukter
People's Daily kritiserer i artiklen it-sikkerhedseksperter for kun at have peget fingre ad Beijing eller Moskva som mulige bagmænd bag hacker-angrebene.
 
"Det er uansvarligt at sætte Kina i forbindelse med alle hacker-angreb," skriver avisen i sin kommentar til McAfee-rapporten, selv om McAfee ikke har udtalt sig om, at Kina var den frygtelige bagmand.  
 
Alligevel får it-sikkerhedsfirmaet McAfee også drøje hug på puklen. Selskabet bliver i den kinesiske avis-artikel beskyldt for at have lanceret rapporten for at sælge flere sikkerhedsprodukter.
 
I februar lancerede McAfee desuden en anden rapport, der hævdede, at Kina - eller folk i Kina - havde stjålet gigabytes af data fra mindst fem olie-, gas- og petroleumsvirksomheder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect