Kina benægter at stå bag kæmpe hackerangreb

Efter spekulationer om, at Kina stod bag verdenshistoriens måske største serie af hackerangreb, går den folkerige republik nu til modangreb.

Artikel top billede

Læs også:
Står Kina bag historiens største hackerangreb?

Sikkerheds-specialist kræver internationalt it-politi

Krav om globalt it-politi summer på Christiansborg

Siden det for nylig kom frem, at 72 store, internationale organisationer i løbet af de seneste fem år er blevet hacket sønder og sammen, har flere eksperter peget på Kina som skurken bag hackerangrebene og industrispionagen.
 
Men nu tager den kinesiske regering til genmæle over for den rapport fra sikkerhedsfirmaet McAfee, der har fået alverdens it-sikkerhedseksperter til at spekulere i, om det mon var Kina, som stod som bag angrebene.
 
I regeringens kommunist-avis, People's Daily, afvises de mere eller mindre skjulte anklager om, at den folkerige republik skulle have trukket i trådene for at hive informationer ud af organisationer som blandt andre den Olympiske Komite, Indiens regering og flere internationale gigantvirksomheder.
 
Artiklen i fredagens udgave People's Daily er det tætteste, vi kommer på en egentlig offentlig afstandtagen fra hackerangrebene, som er foregået i 14 lande.
 
Det skriver IDG News Service.
 
Sælger flere sikkerhedsprodukter
People's Daily kritiserer i artiklen it-sikkerhedseksperter for kun at have peget fingre ad Beijing eller Moskva som mulige bagmænd bag hacker-angrebene.
 
"Det er uansvarligt at sætte Kina i forbindelse med alle hacker-angreb," skriver avisen i sin kommentar til McAfee-rapporten, selv om McAfee ikke har udtalt sig om, at Kina var den frygtelige bagmand.  
 
Alligevel får it-sikkerhedsfirmaet McAfee også drøje hug på puklen. Selskabet bliver i den kinesiske avis-artikel beskyldt for at have lanceret rapporten for at sælge flere sikkerhedsprodukter.
 
I februar lancerede McAfee desuden en anden rapport, der hævdede, at Kina - eller folk i Kina - havde stjålet gigabytes af data fra mindst fem olie-, gas- og petroleumsvirksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics