Spotify-ansatte tjener kassen på firma-aktier

På halvandet år er de aktier, som musiktjenesten Spotifys ansatte ejer, steget med en faktor 50.

Artikel top billede

I begyndelsen af 2010 købte mange af musiktjenesten Spotifys ansatte aktier i virksomheden. Nu halvandet år senere er aktierne blevet 50 gange mere værd.

På mindre end et år er værdien af den (oprindeligt) svenske musiktjeneste Spotify tredoblet.

Da Facebook-kendissen Sean Parker i februar 2010 købte sig ind i Spotify, lød værdiansættelsen på 1,8 milliarder kroner.

Efter den seneste finansieringsrunde, der var overstået i juli, menes Spotifys værdi at være steget til 5,6 milliarder på trods af store underskud. Det skriver ComputerSweden.

På vej til Danmark

Spotify, der har svenske aner, findes i Sverige, Norge, Finland, Frankrig, Holland, Storbritannien, Spanien og som det sidste nye - i USA.

Faktisk skulle tjenesten også være lige på trapperne herhjemme.

Blandt de store vindere ombord på vurderingsraketten er Spotifys medarbejdere. Ifølge moderselskabets 2010-regnskab fik medarbejderne i begyndelsen af 2010 tilbudt at købe aktier i firmaet for 40 kroner stykket.

Hvor mange, der benyttede sig af tilbuddet, vides ikke, men sikkert er det, at der blev solgt aktier for knap fem millioner kroner.

I dag er hver aktie omkring 2.000 kroner værd, hvilket betyder, at den samlede værdi af de ansattes aktier er steget fra knap fem millioner kroner til 235 millioner

Bag himmelflugten

Aktiekursens himmelflugt er ifølge ComputerSweden en realitet, efter at Spotify har været gennem flere finansieringsrunder, hvor eksempelvís russiske Digital Sky Technologies og de amerikanske investorer Kleiner Perkins og Accel har kastet store beløb efter Spotify.

Bilag fra moderselskabet, som i dag ligger i Luxembourg, og som ComputerSweden har fået aktindsigt i, viser beløbenes størrelse.

I februar tikkede 36 millioner kroner ind på kontoen, i juni godt 400 millioner og i juli yderligere 100 millioner kroner. Herudover er det også lykkedes Spotify at konvertere en gæld i størrelsesordenen 160 millioner til nye aktier.

Mens Spotify tjener penge i Sverige, ser bundlinjen anderledes dyster ud andre steder i verden. Moderselskabet kom for eksempel ud af 2010 med et underskud på 192 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse