Artikel top billede

Her er Intels nye super-processorer

Poulson er navnet på en ny generation af server-processorer fra Intel. De vil få nogle helt særlige egenskaber.

Læs også:
Intel løfter snart sløret for superchippen Poulson

Oracle: Slut for altid med udvikling til Itanium

Intel har præsenteret en ny generation af 32 nanometer-chips med 3,1 milliarder transistorer og otte kerner, der kommer til at bære navnet Poulson.

Det er næste generations Itanium-processorer, og de er rettet mod serverne. 

"Dette er den første Intel-processor med Instruction Replay RAS, og den anvender en ny arkitektur til fejl-sporing for at kunne opsnappe midlertidige fejl. Når en fejl er fundet, kan instruktioner blive gentaget fra instructions-kø-bufferen for på den måde automatisk at kunne komme sig efter kritiske fejl og forbedre robustheden," skriver Intels Pauline Nist i et blog-indlæg.

Samtidig vil Poulson komme til at understøtte multithreading endnu bedre ved hjælp at nye teknologier.

"... de fleste af disse funktioner er designet til at kunne udnytte de otte kerner maksimalt," skriver Pauline Nist og afslører samtidig, at Poulson vil være klar i løbet af 2012.

Snakken om Poulson startede helt tilbage i februar, men det er altså først nu, at detaljerne om server-processoren meldes ud.

Itanium-processorer har ellers været omgæret af en del diskussioner, idet både Oracle, Microsoft og Red Hat har meddelt, at de stopper udviklingen af applikationer, der sigter mod Intels tidligere Itanium-processorer.

Det har fået HP til at indlede et juridisk slagsmål med Oracle, fordi de to selskaber har fælles kunder på området.

Læs også:
Intel løfter snart sløret for superchippen Poulson

Oracle: Slut for altid med udvikling til Itanium




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere