Sådan kunne kommunalt nedbrud være undgået

Weekendens nedbrud på københavns kommunes hjemmeside kunne have været undgået, hvis den interne kommunikation havde fungeret.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:
Desperate københavnere presser kommunesite i knæ

Vandforurening i København gav fredag så meget trafik på kommunens hjemmeside, at siden flere gange var nede.

Men lidt bedre intern kommu-nikation kunne have forhindret nedetiden.

Fredag eftermiddag udsend-te Københavns Kommune en pressemeddelelse vedrøren-de vandforureningen i byen.

Det fik omkring 50.000 unikke brugere til at besøge kk.dk, der måtte trække op imod 140.000 sidevisninger.

"Vi oplevede en tredobling i løbet af kort tid, og det var sitet simpelthen ikke bygget til," siger Rasmus Gorm Hansen, som er vikarierende kommunikationschef i Københavns Borgerservice.

Resultatet blev, at siden var nede i sammenlagt 56 minutter fredag eftermiddag.

It-afdelingen advarede

Forinden havde it-afdelingen i Københavns Kommune rådet kommunikationsfolkene til at aktivere kommunens krisesite, hvis trafikken blev for massiv.

Kommunens krisesite, ikke at forveksle med siden kriseinfo.dk, er en side, kommunen kan aktivere i en nødsituation.

Sidens simplere opbygning er i stand til at trække mere trafik end hovedsiden, kk.dk, er.

Men kommunikationsfolkene i Københavns Kommune valgte ikke at følge it-afdelingens anbefaling og slå krisesitet til.

"De, som sad i kriseberedskabet, vurderede, at det var for voldsomt et signal at sende," siger Rasmus Gorm Hansen.

Han forklarer, at krisesitet har en påskrift i stil med "København er i krise", og det blev bedømt til at være for voldsomt i forhold til den reelle situation.

"Jeg har fuld tiltro til, at de (kriseberedskabet, red.) er i stand til at bedømme sådan en situation," siger Rasmus Gorm Hansen.

Bedre kommunikation fremover

Hovedsiden kunne altså ikke holde til presset fra de mange nye besøgende på siden.

Men det er faktisk muligt for kommunen at skaffe mere kapacitet til hovedsiden, hvis de kontakter KMD, der hoster kk.dk. Men for at det kan lade sig gøre, skal it-afdelingen orienteres i god tid.

Nedbruddene på sitet i weekenden kom i kølvandet på udsendte pressemeddelelser, der genererede megen trafik.

Men it-afdelingen blev ikke på forhånd orienteret om pressemeddelelserne.

Rasmus Gorm Hansen fortæller, at lidt bedre intern kommunikation kunne have afhjulpet situationen:

"Vi skal huske at orientere vores it-afdeling, inden vi sender en pressemeddelelse ud, så KMD kan kontaktes med henblik på at få mere kapacitet på sitet," siger han.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Viborg Kommune

    Informationssikkerhedskonsulent

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S