Instant Messenger på mobiltelefonen

Microsoft samarbejder med blandt andre TDC om at sende chat-tjeneste videre til mobiltelefonen.

Nu bliver det muligt at modtage beskeder fra Microsofts chat-tjeneste Instant Messenger på mobiltelefonen, hvis man ikke er online. Beskeder bliver automatisk sendt videre til mobiltelefonen, og evt. svar fra mobiltelefonen bliver naturligvis leveret på computeren.

Også andre chat-tjenester giver mulighed for at sende beskeder videre til mobiltelefonen. I nogle tilfælde kræver det dog særlig software, eller også virker det kun på udvalgte telefoner.

Men den største forhindring for udbredelsen er, at det ikke længere er muligt at sende gratis SMS-beskeder fra internet til mobiltelefoner. Derfor kræver det i praksis et samarbejde mellem chat-udbyderen og mobilselskabet.

Microsoft har allieret sig med syv europæiske mobilselskaber, hvor TDC-koncernen i første omgang indtager en central placering. TDC Mobil er selv med i Microsoft-aftalen, og det samme gælder det schweiziske datterselskab Sunrise og Connect Austria, som TDC også er medejer af.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS