Ny bølge af IT-konkurser i vente

33 procent af alle danske IT-virksomheder kører med underskud, og 20 procent har tæret så meget på egenkapitalen, at de ikke opfylder lovkravene. En af årsagerne til de dystre tal er, at branchen trods krisen stadig er alt for stor, mener chefanalytiker.

Køen af forhenværende IT-direktører og konkursadvokater har været lang foran landets skifteretter de seneste mange måneder, men ikke lang nok, hvis man skal tro chefanalytiker John Mikkelsen fra Købmandstandens Oplysningsbureau.

Der er stadig alt for mange IT-virksomheder i Danmark i forhold til markedets størrelse, og før der er luget yderligere ud i mængden, er der ikke udsigt til en ny optur, fastslår han.

Konkursbølge fortsætter

- Helt generelt er der for mange IT-virksomheder, og selvom det er forskelligt fra sektor til sektor, så skal der sorteres nogle fra. Så det er ikke slut med IT-konkurser, og jeg vil vurdere, at det nuværende konkursniveau holder året ud, siger John Mikkelsen.

For tre uger siden vurderede formanden for Kuratorforeningen i Danmark overfor Computerworld Online, at IT-fallitterne ikke længere dominerer listerne over dagens konkursforhandlinger i landets skifteretter.

Siden er en sand syndflod af krak, betalingsstandsninger og krisemeldinger skyllet ind over branchen med 2M Invest, Worldcom, Vizion Factory og KPNQ som nogle af de mere markante selskaber.

Der er imidlertid ikke tale om en ny krise under opsejling, men om eftervirkningerne af den samme krise, der har pint og plaget IT-erhvervet, siden der gik hul på bylden i 2000, mener John Mikkelsen.

Ifølge de nyeste tal fra Købmandsstandens Oplysningsbureau kørte 27,8 procent af alle danske IT-virksomheder i april sidste år med underskud, mens 17 procent havde ædt en så stor del af deres egenkapital op, at de ikke opfyldte lovkravene.

IT-selskaber på spanden

De tilsvarende tal fra juni måned i år er henholdsvis 33,1 procent og 20 procent. Målt på de faktiske tal er branchens økonomi altså værre nu end sidste år.

Ifølge John Mikkelsen er den reelle forskel formentlig ikke så stor, da en række nystartede IT-virksomheder endnu ikke har afleveret deres første årsregnskab. Men at branchen stadig er i krise, er han ikke i tvivl om.

- De seneste ugers konkurser er ikke tilfældige. Det ligger i kortene på grund af den overkapacitet, der blev skabt i branchen indtil slutningen af halvfemserne. Der er etableret alt for mange selskaber i forhold til, hvad økonomien kan bære, siger John Mikkelsen.

- Der er blevet sat et eksprestog i gang, hvor det gælder om hele tiden at smide nye produkter på gaden. Det hele er presset op i så højt et niveau, hvor det er svært at få tid til at forrente udviklingsomkostningerne. Det lider den sunde del af branchen også under, men de er nødt til at gå med på vognen, hvis de vil følge med, tilføjer Købmandstandens chefanalytiker.

Kunder holder igen

Ifølge vicedirektør Jørgen Staunstrup, IT-Brancheforeningen, er en anden forklaring på den dårlige økonomi, at IT-virksomhedernes kunder er meget længe om at beslutte nye indkøb.

- Det er ikke ligesom op til år 2000, hvor der var en deadline. Nu bliver beslutningerne om nyindkøb trukket, også selv om det er udstyr, som kunderne skal bruge før eller siden, konstaterer han.

- Det rammer de svage virksomheder, som ikke har så mange ressourcer at stå imod med, tilføjer vicedirektøren, der er enig med John Mikkelsen fra Købmandstandens Oplysningsbureau i, at en række virksomheder med et sundt udviklingspotentiale er i fare for at dø i det nuværende dødvande.

- Men det er ikke det samme, som at de gode idéer dør. Vi har mange eksempler på, at idéerne bliver videreført i andre selskaber, påpeger Jørgen Staunstrup.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice