WorldCom på vej i betalingsstandsning

Der er ingen vej uden om en betalingsstandsning for det skandaleramte teleselskab WorldCom. Den kommer dog næppe til at omfatte de europæiske datterselskaber.

WorldCom søger om betalingsstandsning en af de nærmeste dage, rapporterer både Wall Street Journal og New York Times.

Er rapporterne rigtige, vil der være tale om den største betalingsstandsning nogensinde.

- Vi har penge til fire eller fem dage. Det er det hele, siger en kilde til Wall Street Journal.

WorldCom er derfor ved at skrabe penge sammen til at hutle sig igennem betalingsstandsningen. Koncernchef John Sidgemore forsikrer om, at der ikke er nogen risiko for, at netværket lukker ned.

Derfor har han allieret sig med tre af de banker, som har været loyale over for WorldCom, nemlig J.P. Morgan Chase, Citigroup og GE Capital. De vil tilsammen spytte 18,5 milliarder kroner i kassen, så WorldCom kan fortsætte driften under betalingsstandsningen.

Ifølge Wall Street Journal vil den ikke komme til at berøre WorldComs europæiske datterselskaber, der forventes at kunne klare sig igennem krisen uden at søge beskyttelse fra kreditorerne.

John Sidgemore har tidligere sagt, at en betalingsstandsning kan komme i løbet af få uger.

WorldCom er kommet i akut krise, efter selskabet for knap en måned siden fortalte, at omsætningen var 30 milliarder kroner mindre end hidtil oplyst. De amerikanske myndigheder har indledt en efterforskning mod selskabet på grund af mistanke om svindel.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS