Microsoft Danmark bliver løsningshus

Med købet af Navision bevæger Microsoft Danmark sig et skridt videre i strategien om at levere samlede IT-løsninger til det danske erhvervsliv. Opkøbet fører også til fyringer.

Det er endnu småt med de konkrete planer efter, at Microsofts opkøb af Navision blev endeligt lukket den 11. juli, da 98,8 procent af Navisions aktionærer havde sagt ja tak til købstilbudet.

Ifølge Klaus Holse Andersen, administrerende direktør for Microsoft Danmark, er en af konsekvenserne dog, at Microsoft Danmark i højere grad end før kan efterleve moderorganisationens strategi om at blive løsningsleverandør - en strategi, der blev præsenteret på den amerikanske Fusion-messe sidste år.

? Der er ingen tvivl om, at købet af Navision er en del af en bevægelse mod at blive et løsningshus, der leverer samlede løsninger til små og mellemstore virksomheder. Det er vores ambition, siger han.

Han har ingen kommentarer til, hvordan købet ellers kommer til at påvirke Microsoft Danmark.

Grundet regler fra Københavns Fondsbørs har der været lukket for kommunikationen mellem de to selskaber i perioden mellem købstilbuddet på knap 11 milliarder kroner og aktionærernes endelige accept.

? Vi har vist begge siddet og drømt om, hvordan man kan gennemføre en eller anden form for samarbejde, men det er først nu, at vi skal til at tale sammen, siger han.

Overlapninger koster job

På den anden side af bordet, hvor Preben Damgaard, der nu kan smykke sig med titlen som EMEA-ansvarlig for Microsoft Business Solutions, er fokus for Navisions integrationsproces i Microsoft blandt andet på personale- og afdelingsoverlapninger i de to selskaber.

Overlapningen har allerede fået konsekvenser. Virksomhederne har begge salgskontorer i Tyskland, England og USA, og beslutningen om sammenlægningen af de engelske kontorer er allerede truffet. Hvor mange arbejdspladser sammenlægningerne kommer til at koste, er endnu uklart.

Et andet punkt på programmet er arbejdet med de to organisationskulturer.

? Forholdene omkring de to virksomhedskulturer er bestemt noget, vi har været opmærksomme på, og vi deler selvfølgelig vores erfaringer fra Navision og Damgaard fusionen med folkene fra Microsoft. Det er vigtigt med fælles missioner og visioner, og jeg er blevet glædeligt overrasket, for på trods af størrelsesforskellen, så synes jeg ikke, kulturforskellene er så voldsomt store. Både hos Navision og hos Microsoft er der fokus på entreprenørånden, siger Preben Damgaard.



Vil du vide mere om Microsoft og Navision?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere