IBM overtager PwC Consulting

IBM overtager en af verdens førende konsulenthuse, PwC Consulting med 30.000 medarbejdere. IBM betaler godt 26 milliarder kroner for selskabet, der bliver rygraden i en regulær superdivision indenfor erhvervsrådgivning.

Verdens største IT-selskab, IBM, overtager den internationale revisionsgigant PricewaterhouseCoopers globale konsulent- og serviceorganisation, PwC Consulting.

IBM betaler godt 26 milliarder kroner for PwC Consulting med omkring 30.000 medarbejdere verden over. Betalingen falder som godt 20 milliarder kroner i kontanter og resten i aktier og andre værdipapirer.

IBM ventes at overtage PwC Consulting - der har en årlig omsætning på omkring 37 milliarder kroner - i slutningen af september, når aktionærer og partnere endeligt har godkendt aftalen.

Det er planen, at PwC Consulting skal smeltes sammen med IBM's egen enhed for erhvervsservice i en helt ny division, som ifølge IBM får en hidtil uset styrke, når det drejer sig om evnen til at yde service for erhvervskunder indenfor moderne teknologi.

- Kundens behov er motoren bag købet. I dag vil kunderne ikke blot have innovative ideer til at forbedre deres forretning. De vil også have en partner med stor ekspertise og evnen til udnytte tidens teknologi til at generer økonomiske fordele, siger IBM-chef Samuel Palmisano.

Salg ingen overraskelse

Salget af PwC Consulting kommer ikke som nogen overraskelse, i det PricewaterhouseCoopers har haft et frasalg under opsejling i flere uger. Og alt faldt på plads, da først IBM meldte sig som interesseret.

- Det stod straks tydeligt, at de to virksomheder passede sammen. Det var næsten magisk, siger PwC Consultings administrerende direktør, Greg Benneman, der vil forlade selskabet, når overtagelsen er gået endeligt igennem.

IBM meldte sig første gang som interesseret i at overtage PwC Consulting for to år siden, hvor HP missede et forsøg på at overtage selskabet. Dengang blev handlen imidlertid ikke til noget, fordi IBM fandt prisen for høj, og PwC Consulting omvendt mente, at IBM's tilbud var for lavt.

De seneste års afmatning af markedet har imidlertid nu igen sendt IBM på indkøb.

- Markedet har sat en god værdi for denne overtagelse, siger IBMs finansielle topchef, John Joyce.

IBM regner PwC Consultings 30.000 ansatte som en helt afgørende faktor i overtagelsen, og det er derfor ikke planen, at der skal fyres i forbindelse med købet.

IBM planlægger endda at tilbyde de ansatte kompensationer i form af bonusser og aktier for at forhindre, at de søger andre græsgange i forbindelse med overtagelsen.

Allerede inden de to selskaber annoncerede overtagelsen, blev et såkaldt integrations-hold sendt i marken for at gøre overtagelsen så gnidningsfri som muligt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere