BankInvest fyrer direktør

Den 38-årige venturekapitalist Lars Krull forlader posten som administrerende direktør i BankInvest IT-Venture efter nogle turbulente år med tab på et par hundrede millioner kroner. Jesper Scharling Sørensen er udpeget som Lars Krulls efterfølger i fonden.

Den danske venturebranche har sagt farvel til endnu en af de tunge drenge.
38-årige Lars Krull, der siden oktober 1999 har været administrerende direktør i BankInvest IT Venture, har forladt posten med øjeblikkelig virkning.

Ifølge Lars Krull og koncernchef i BankInvest, Niels Thuesen, sker afgangen uden dramatik og i gensidig forståelse.

- Lars kom ind i branchen på et meget uheldigt tidspunkt, og siden har det været op ad bakke. Han har kæmpet bravt, men de forretningskoncepter, som han kom med, har haft svært ved at overleve i et så presset marked. Men de nærmere omstændigheder omkring ophøret, ønsker jeg ikke at komme ind på, siger Niels Thuesen, der er bestyrelsesformand i den fond, Lars Krull var administrerende direktør for.

Lars Krull selv oplyser, at han nu vil tage den med ro, og koncentrere sig om sit undervisningsarbejde på Aalborg Universitet, ligesom hans opgaver som reserveofficer vil komme til at fylde mere i kalenderen.

- Jeg kom ind i branchen, da det normale var, at 9 ud af 10 virksomheder overlevede. Det holdt dog hurtigt op, men på trods af at der er tabt store beløb, synes jeg, man skal se på fondens samlede portefølje og ikke kun de virksomheder, det ikke er gået så godt for. Der er faktisk nogle ganske fornuftige selskaber i fonden, og det er da også grunden til at jeg selv har investeret op imod ti millioner kroner i fonden, lyder det fra Lars Krull.

Hans efterfølger bliver Jesper Scharling Sørensen, der har en uddannelse som civilingeniør og en MBA i bagagen. Han har desuden arbejdet som konsulent i en række år, inden han i 2001 kom til BankInvest og blev ansat under Lars Krull.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S