Telia-direktør splittede organisationen

Fastnetdirektør Søren Støvring-Hallsson, som Telia skilte sig af med fredag, lagde sig ud med to tredjedele af sin organisation ved udelukkende at satse på de mellemledere, han selv havde skolet. Det skabte så stor utilfredshed, at det kostede ham jobbet.

Det var ikke utilfredshed med den danske fastnetforretnings udvikling, der fredag fik fastnetdirektøren i Telia-koncernen, Kennet Rådne, til at rejse hertil fra Sverige for at fyre sin danske fastnetdirektør, Søren Støvring-Hallsson.

Derimod havde Søren Støvring-Hallsson lagt sig ud med to tredjedele af sine medarbejdere og først og fremmest med de direktører og mellemledere, han havde under sig.

Søren Støvring-Hallsson sørgede nemlig for at sætte de mellemledere, han selv havde skolet, ind på alle betydende poster.

Indsatte sine egne folk
Han var eksempelvis selv chef for NESAs og Eltras fælles teleselskab, Powercom, som Telia købte i juni sidste år.

Tidligere i år smed Søren Støvring-Hallsson alle de oprindelige Telia-direktører på porten eller degraderede dem og indsatte sine egne Powercom-folk i stedet.

Det så de fyrede Telia-direktører som et forsøg på at trumfe ånden fra Powercom ned over dem.

Blandt andet blev økonomidirektør Henrik Wulff Riedl fyret med en times varsel i marts - et skridt, der ikke er tradition for i Telia. Selskabet plejer at tilbyde sine medarbejdere et andet arbejde i en såkaldt sidelæns forfremmelse.

Kun et enkelt medlem udefra

Det eneste direktionsmedlem, som ikke kommer fra Powercom, er salgs- og marketingdirektør Jesper Zerlang, som nu også er konstitueret til administrerende direktør. Han blev headhuntet fra Dell.

Utilfredsheden i den danske organisation blev formidlet videre til Sverige og var derfor kendt af Kennet Rådne.

Han kunne ellers kun være tilfreds med, at Søren Støvring-Hallsson ifølge Computerworld Onlines oplysninger har barberet 100 millioner kroner af Telias omkostninger i sit ene år på posten.

- Stockholm og Søren Støvring-Hallsson kunne ikke sammen, som en kilde udtrykker det.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S