Offentlige millioner strømmer til IT-Århus

Amtet i Århus tror på, at IT-forskning skaber vækst i det lokale erhvervsliv. Der har politikerne netop bevilget 7,2 millioner kroner til IT-vækstcentret Katrinebjerg i det nordlige Århus.

Sundheds-IT, interaktive bygninger eller rum og softwareudvikling. Det bliver fokusområderne i de forsknings- og udviklingsprojekter, der skal føres ud i livet i Århus IT-by, Katrinebjerg, i de kommende.

I juni i år tilførte Videnskabsministeriet 30 millioner kroner til projekterne, og nu har Århus Amt bevilget 7,2 millioner kroner. Der krydses dog fingre for yderligere tilskud i IT-byen, da man har lagt et budget på 65 millioner kroner i alt.

Pengene skal gå til at samle forskere fra universitetsverdenen med udviklere og eksperter fra private virksomheder og fra det offentlige. Personerne skal kunne frikøbes, så de i perioder kan hellige sig et projekt.

Resultaterne af projekterne skal bruges til at fostre nye produkter og nye virksomheder.

Formanden for Århus Amts Erhvervsudvalg, der har bevilget pengene til IT-byen, har store forventninger til afkastet af amtet investering i Katrinebjerg.

- Det vil sandsynligvis have en stor effekt på erhvervslivet - ikke kun i IT-byen - men i hele det jysk-fynske område. Samtidig vil vækstcentret være med til at profilere Århus Amts kompetencer omkring IT - både herhjemme og i udlandet. Og jo mere kendte vi bliver, jo større chance er der for, at investorer, forskere, virksomheder, studerende og kvalificeret arbejdskraft interesserer sig for Østjylland. På den måde tror jeg, at vi har sat en rigtig god udviklingsspiral i gang, forklarer Christian Møller-Nielsen.

Århus Amt og Århus Kommune har tidligere bakket op om IT-byen med kontanter. De finansierede opførelsen af Alexandra Huset, der fungerer som projekthotel for forsknings- og udviklingsprojekter.

I alt beløber planerne for Katrinebjerg til 106 millioner kroner.

Relevant link:
Katrinebjerg

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse