Amerikanere vil score kassen på billig TDC-aktie

Udsigten til en kortsigtet gevinst er ifølge JP Morgan årsagen til, at den amerikanske investeringsgruppe Franklin Resources køber fem procent af aktierne i TDC for cirka 1,8 milliarder kroner.

Den amerikanske investeringsgruppe Franklin Resources har købt 10,9 millioner aktier i TDC svarende til lidt over fem procent af den samlede aktiebeholdning i den danske teleoperatør. Den samlede pris var cirka 1,8 milliarder kroner, beregnet ud fra den gennemsnitlige aktiekurs i torsdags, da købet blev gennemført.

Ifølge senioranalytiker Brian Coleman hos JP Morgan er det næppe langsigtede planer, der får Franklin Resources på banen.

- TDC's aktie ligger temmelig lavt, og derfor er det højst sandsynligt udsigten til en hurtig gevinst, der har fået selskaberne bag Franklin Resources til at købe nu, siger Brian Coleman til Computerworld Online.

Søndag sluttede TDCs aktie på kurs 170, og ser man bort fra de seneste fem dage er det hele fem år siden, TDCs aktier blev handlet til en lavere kurs.

Sammenhængen mellem den lave kursværd og antallet af aktier, der skifter hænder, støtter Brian Colemans forklaring.

Inden for de senste fem dage er der i gennemsnit blevet handlet 648.000 flere aktier end på en gennemsnitlig dag i år 2000, da aktiekursen i gennemsnit var på 532.

Franklin Resources har købt TDC-aktierne igennem 10 fonde og 18 selvstændige konti. Investeringerne i det danske teleselskab bliver i store træk håndteret af de to selskaber Tempelton Global Advisors og Franklin Mutual Adviser.

TDC's hovedejer er det amerikanske SBC Communications, der ejer 42 procent af den danske teleoperatør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos