Google: Sådan bliver fremtidens browser

Her får du få søgegigantens bud på, hvordan fremtidens browser kommer til at se ud, og hvornår styresystemet bliver sendt på pension.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Hver gang, der kommer en ny browser fra kodebutikker som Microsoft, Mozilla eller Google, bliver hastigheden fremhævet som en af de væsentligste nyheder.

"Og hastigheden er et kapløb mellem browser-udviklere, der langt fra er overstået," fortæller Lars Bak.

Han er en af hovedpersonerne i det danske team fra Århus, der står bag den V8-motor, som forvandler internet-verdenens koder til brugbar information i browseren.

V8 er kodefundamentet i Googles browser, Chrome.

Lars Bak lever således af hastigheden og argumenterer for, at fart driver nettet frem.

"Jo tungere applikationer browseren kan tolke, jo større spillerum får web-udviklerne til at skabe nye applikationer, vurderer han.

"Hvis der er en grænse for hastighed, så lad venligst være med at fortælle hvor den er. Jeg ser ingen begrænsninger lige nu."

Konkurrencen gavner dig

Konkurrencen mellem Chrome og de andre browsere er en gavnlig kamp for internetbrugerne.

"Det betyder, at alle browsere bliver hurtigere. Det styrker internettet," siger Lars Bak.

Så på spørgsmålet om, hvad Chrome kan om to år, lyder svaret:

"Arbejde hurtigere."

"Filosofien bag Chrome er at give brugerne en bedre net-oplevelse," fortæller Lars bak.

"Det lyder måske lidt banalt, men fremtidens browser skal være hurtigere, så den kan give mere rum til at udvikle større og mere avancerede applikationer, som kan afvikles i browseren."

Det er en selvforstærkende effekt.

Når browserne kan håndtere kraftigere programmer, kan udviklerne skabe endnu bedre applikationer, der så gør brugeren mere glad.

Sådan får Google ideerne

Udvikling handler om at få nye ideer, hvilket er en proces, som Googles hold i Århus prioriterer højt.

"I vores lille gruppe er der ingen struktur. Når vi får en ide, så afprøver vi den med det samme," fortæller han om idé-udviklingen."

"Derved er der meget kort vej til at få en bedre og hurtigere browser," lyder det fra Googles danske kode-ekspert.

Farvel til styresystemet

Browseren bliver også en mere magtfuld applikation, der i samspil med cloud-tjenester overtager store dele af operativsystemets roller.

"Vi er allerede tæt på, at browseren sender operativsystemet på pension. Jeg bruger for eksempel kun browseren," siger Lars Bak.

"Jeg har ikke noget behov for at slæbe den bærbare med. Når jeg kommer til en ny maskine, åbner jeg bare browseren, så har jeg adgang til alt det nødvendige som for eksempel dokumenter og mail. Det ligger i skyen."

Cloud-teknologien er det andet omdrejningspunk, der gør nettet hurtigt. Ved at sende regnekraften ud i skyen.

Når datakapaciteten flyttes væk fra den lokale computer, får man en stabil og meget potent partner, der kan afvikle selv meget tunge applikationer.

"Der er stadig nogle kapacitetsmæssige begrænsninger i forhold til nettet, men det er kun et spørgsmål om hastighed, siger Lars Bak.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S