Google: Sådan bliver fremtidens browser

Her får du få søgegigantens bud på, hvordan fremtidens browser kommer til at se ud, og hvornår styresystemet bliver sendt på pension.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Hver gang, der kommer en ny browser fra kodebutikker som Microsoft, Mozilla eller Google, bliver hastigheden fremhævet som en af de væsentligste nyheder.

"Og hastigheden er et kapløb mellem browser-udviklere, der langt fra er overstået," fortæller Lars Bak.

Han er en af hovedpersonerne i det danske team fra Århus, der står bag den V8-motor, som forvandler internet-verdenens koder til brugbar information i browseren.

V8 er kodefundamentet i Googles browser, Chrome.

Lars Bak lever således af hastigheden og argumenterer for, at fart driver nettet frem.

"Jo tungere applikationer browseren kan tolke, jo større spillerum får web-udviklerne til at skabe nye applikationer, vurderer han.

"Hvis der er en grænse for hastighed, så lad venligst være med at fortælle hvor den er. Jeg ser ingen begrænsninger lige nu."

Konkurrencen gavner dig

Konkurrencen mellem Chrome og de andre browsere er en gavnlig kamp for internetbrugerne.

"Det betyder, at alle browsere bliver hurtigere. Det styrker internettet," siger Lars Bak.

Så på spørgsmålet om, hvad Chrome kan om to år, lyder svaret:

"Arbejde hurtigere."

"Filosofien bag Chrome er at give brugerne en bedre net-oplevelse," fortæller Lars bak.

"Det lyder måske lidt banalt, men fremtidens browser skal være hurtigere, så den kan give mere rum til at udvikle større og mere avancerede applikationer, som kan afvikles i browseren."

Det er en selvforstærkende effekt.

Når browserne kan håndtere kraftigere programmer, kan udviklerne skabe endnu bedre applikationer, der så gør brugeren mere glad.

Sådan får Google ideerne

Udvikling handler om at få nye ideer, hvilket er en proces, som Googles hold i Århus prioriterer højt.

"I vores lille gruppe er der ingen struktur. Når vi får en ide, så afprøver vi den med det samme," fortæller han om idé-udviklingen."

"Derved er der meget kort vej til at få en bedre og hurtigere browser," lyder det fra Googles danske kode-ekspert.

Farvel til styresystemet

Browseren bliver også en mere magtfuld applikation, der i samspil med cloud-tjenester overtager store dele af operativsystemets roller.

"Vi er allerede tæt på, at browseren sender operativsystemet på pension. Jeg bruger for eksempel kun browseren," siger Lars Bak.

"Jeg har ikke noget behov for at slæbe den bærbare med. Når jeg kommer til en ny maskine, åbner jeg bare browseren, så har jeg adgang til alt det nødvendige som for eksempel dokumenter og mail. Det ligger i skyen."

Cloud-teknologien er det andet omdrejningspunk, der gør nettet hurtigt. Ved at sende regnekraften ud i skyen.

Når datakapaciteten flyttes væk fra den lokale computer, får man en stabil og meget potent partner, der kan afvikle selv meget tunge applikationer.

"Der er stadig nogle kapacitetsmæssige begrænsninger i forhold til nettet, men det er kun et spørgsmål om hastighed, siger Lars Bak.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly