Samlebånd sat i gang: De første iPhone 5 er klar

Apple har angiveligt sat samlebåndene i gang.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples OEM-producenter er begyndt at samle iPhone 5 forud for en lancering i oktober, forlyder det.

En kinesisk kilde har tilsyneladende afsløret overfor Macotakara, at Foxconn og Pegatron er begyndt at samle iPhone 5 forud for lanceringen i USA, der kommer til at finde sted i begyndelsen af oktober og i Asien senere i oktober.

Der er i disse seneste rygter ingen oplysninger om tidshorisonten for andre regioner.

I først omgang uden styresystem

Når Apples nye telefoner er samlet, vil de dog ifølge disse forlydender ikke blive pakket i emballagen med det samme. Det er angiveligt fordi, Apple endnu ikke er klar til at installere iOS 5 på dem, hvilket efter alt at dømme vil ske på et senere tidspunkt.

Det har tidligere været fremmme, at Apple har bestilt 10 millioner iPhone 5 fra taiwanske Pegatron, og at denne producent ville begynde at sende dem til Apple i september, hvilket passer fint med disse seneste forlydender.

Et foto taget på en fabrik tilhørende komponentleverandøren Wintek midt i august viser angiveligt en iPhone 5-produktionslinje.

Komponenterne til iPhone 5 gik i produktion i juli, rapporterede Digitimes på daværende tidspunkt, og siden da er der blevet spottet adskillige mystiske komponenter i omløb, som kan være til iPhone 5 eller muligvis en iPhone 4S.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Apple-ansat mister prototype på ny iPhone på bar

Apple gør sig klar: Pakker iPhone 5 i millionvis

Apple har bestilt 10 millioner iPhone 5

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg