EMC og Dell producerer storage sammen

EMC og Dell udvider deres samarbejde. Tidligere udviklede og markedsførte de sammen EMC's storage-systemer. Fremover skal de være fælles om at producere og sælge systemer til de mindre virksomheder.

De seneste 12 måneder har Dell og storage-leverandøren EMC arbejdet sammen om at udvikle og sælge EMC's systemer til lagring af data, og nu udvider de to giganter samarbejdet til også at omfatte den fysiske produktion.

Et nyt produkt, der kommer til at lyde begge producenters navn, bliver målrettet mod de mindre virksomheder, hvor EMC ikke står så stærkt.

Begge virksomheder vil ifølge Financial Times få gavn af det udvidede samarbejde.

EMC kan bruge Dells kendskab til de mindre virksomheder til at få bedre fat i det segment, og Dell kan med det nye produkt positionerer sig på storage-fronten.

Ifølge Kevin Rollins, der er bestyrelsesformand i Dell, har samarbejdet med EMC allerede været med til at udvide muligheden for at betjene kunderne betydeligt.

Afviser fusionsrygter

Meldingen om samarbejdet har fået analytikere til at spekulere på, om Dell planlægger at købe EMC, men det afviser såvel Dell som EMC.

- Vi er ikke interesserede i at købe EMC, og jeg tror heller ikke EMC er interesseret i at sælge, siger Kevin Rollins.

EMC og Dell forsøger at udnytte det hul i markedet, der er opstået efter fusionen mellem Compaq og Hewlett-Packard. EMCs administrerende direktør og bestyrelsesformand, Joe Tucci forklarer, at en fusion mellem EMC og Dell vil gøre det sværere at udnytte det hul.

- Fusioner mellem forskellige virksomhedskulturer er meget svære. Vi mener, der er andre virksomheder ude i markedet, der i øjeblikket har store fusions-smerter, og vi er ikke interesserede, siger Joe Tucci til IDG News Service.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S