Sådan træner banken ansatte mod social engineering

Danske Bank er ikke bange for at kigge de it-kriminelle bag social engineering direkte i øjnene, når medarbejderne først er klædt ordentligt på.

Artikel top billede

Læs også:
Er du klar til at modstå truslen fra social engineering?

Lundbeck stress-tester medarbejderne med it-fusk

I Danmarks største bank, Danske Bank, er it-sikkerhed en disciplin, som medarbejderne får ind med e-learning, kurser og kampagner på bankens intranet om aktuelle risici fra det store internet.

"Vi kørte en kampagne om social engineering for tre måneder siden, hvor vi blandt andet fortalte medarbejderne, at de skal være opmærksomme på de oplysninger, som de afleverer i telefonen," fortæller bankens koncernsikkerhedschef, Poul Otto Schousboe, som indskyder, at den slags interne kampagner helst skal favne så bredt som muligt.

"Lad nu være med at klikke på underlige links, lad være med at samle fremmede USB-nøgler op og praktiske råd til at undgå phishing-angreb kunne være andre temaer i sådan en kampagne," forklarer han om bankens informationsstrømme om it-sikkerhed, der trods social engineerings evige aktualitet helst ikke må overdrives.

"Man skal vælge sine artikler med omhu, og hellere lidt, der bliver læst, end meget, som medarbejderne ikke har tid til at kigge på," lyder rådet fra Danske Banks koncernsikkerhedschef. 

Sikkerhed på chefniveau

Banken har haft konkrete forsøg på spear phishing inde på livet, hvor de it-kriminelle forsøgte at hive værdifulde informationer ud af højtansatte medarbejdere.

I den forbindelse tog banken tyren ved hornene og gjorde de ansatte på direktørgangene ekstra opmærksomme på faren ved at afgive fortrolige oplysninger til udefrakommende.

"Helt praktisk, så sender vores executives indkomne mails, som de ikke finder helt fine i kanten, videre til mig. Derudover deltager direktørerne også i vores risc-møder, hvor it-sikkerhed er en naturlig del af dagsordenen," siger Poul Otto Schousboe om bankens forsvar mod forsøg på social engineering-angreb.

Læs også:
Er du klar til at modstå truslen fra social engineering?

Lundbeck stress-tester medarbejderne med it-fusk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune