Sådan træner banken ansatte mod social engineering

Danske Bank er ikke bange for at kigge de it-kriminelle bag social engineering direkte i øjnene, når medarbejderne først er klædt ordentligt på.

Artikel top billede

Læs også:
Er du klar til at modstå truslen fra social engineering?

Lundbeck stress-tester medarbejderne med it-fusk

I Danmarks største bank, Danske Bank, er it-sikkerhed en disciplin, som medarbejderne får ind med e-learning, kurser og kampagner på bankens intranet om aktuelle risici fra det store internet.

"Vi kørte en kampagne om social engineering for tre måneder siden, hvor vi blandt andet fortalte medarbejderne, at de skal være opmærksomme på de oplysninger, som de afleverer i telefonen," fortæller bankens koncernsikkerhedschef, Poul Otto Schousboe, som indskyder, at den slags interne kampagner helst skal favne så bredt som muligt.

"Lad nu være med at klikke på underlige links, lad være med at samle fremmede USB-nøgler op og praktiske råd til at undgå phishing-angreb kunne være andre temaer i sådan en kampagne," forklarer han om bankens informationsstrømme om it-sikkerhed, der trods social engineerings evige aktualitet helst ikke må overdrives.

"Man skal vælge sine artikler med omhu, og hellere lidt, der bliver læst, end meget, som medarbejderne ikke har tid til at kigge på," lyder rådet fra Danske Banks koncernsikkerhedschef. 

Sikkerhed på chefniveau

Banken har haft konkrete forsøg på spear phishing inde på livet, hvor de it-kriminelle forsøgte at hive værdifulde informationer ud af højtansatte medarbejdere.

I den forbindelse tog banken tyren ved hornene og gjorde de ansatte på direktørgangene ekstra opmærksomme på faren ved at afgive fortrolige oplysninger til udefrakommende.

"Helt praktisk, så sender vores executives indkomne mails, som de ikke finder helt fine i kanten, videre til mig. Derudover deltager direktørerne også i vores risc-møder, hvor it-sikkerhed er en naturlig del af dagsordenen," siger Poul Otto Schousboe om bankens forsvar mod forsøg på social engineering-angreb.

Læs også:
Er du klar til at modstå truslen fra social engineering?

Lundbeck stress-tester medarbejderne med it-fusk

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network