Canon tjener godt på digitale kameraer

Specielt salget af kameraer har skæppet godt i kassen hos den japanske printerkoncern Canon, der i tredje kvartal i år igen tjener gode penge over hele linien.

Canons salg af specielt digitale fotografiapparater er gået så godt i tredje kvartal i år, at den japanske hovedkoncern samlet set har øget sit overskud før skat med 53,4 procent i forhold til året før.

Alene salget af digitalkameraer er steget med en tredjedel og står dermed for en omsætning på over syv milliarder kroner.

Koncernens samlede nettoomsætning steg dog kun med to procent til lidt over 42 milliarder kroner, men det var nok til at sikre Canon et samlet overskud før skat på 3,5 milliarder kroner.

Introduktionen af nye farveblækprintere var ifølge Canon med til at øge omsætningen inden for periferiudstyr såsom papir og blæk med cirka fem procent, og hvad angår salget af kopimaskiner, laserprintere, blækprintere og fax-maskiner steg det primære driftsresultat med en fjerdedel.

- Vi imødeser et fjerde kvartal med stadig voksende salg og en indtjening, som primært drives i vejret ved salg af digitalkameraer, laserprintere og produktionsudstyr til store LCD-skærme, siger Toshizo Tanaka, der er chef for Canons regnskabsafdeling.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job