Universitet: Telia oversælger mobilløsning

500 medarbejdere på Århus Universtet har fået en mobilløsning, der skaber bøvl og utilfredshed. Universitetet mener, at Telia har lovet meget mere, end selskabet kan holde. Telia erkender, at dets sælgere ikke har været dygtige nok.

Oldnordisk og bøvlet at bruge - og så endda til en højere pris end lovet. Sådan lyder dommen over den mobilløsning, Telia har leveret til Aarhus Universitet.

Manden, der forhandlede den såkaldte Centrex Pro-løsning fra Telia hjem, er frustreret efter de to første måneder med Telia som mobilleverandør.

- Sælgerne har simpelthen ikke været klar over, hvad teknikerne faktisk kunne tilbyde, siger Bjarne Birkemose til Aarhus Universitets avis, Information & Debat.

Bjarne Birkemose er ingeniør på Århus Universitets Datakontor og har ansvaret for Telia-aftalen.

Universitetet havde ellers udmærkede erfaringer med Telia som leverandør af fastnettelefoni. Derfor lød det tillokkende, da selskabet kom med et tilbud om også at levere mobiltelefoni med billigere abonnement, lavere minuttakst på interne samtaler og flere funktionaliteter.

Aarhus Universitet sagde farvel til TDC som mobilleverandør og goddag til Telias såkaldte Centre Pro-system.

Men foreløbig har det ikke været en tilfredsstillende oplevelse for universitetet. Brugerne oplever fejl og mangler i mobilservicen. Det drejer sig blandt andet om dårlig dækning, manglende nummervisning og alt for kort ringetid, inden telefonsvareren automatisk går i gang.

Prismæssigt øjner universitet ej heller gevinster. Medarbejderne er kun i begrænset omfang dækket af Telias Centrex-net og dermed af de lave minutspriser.

Børnesygdomme og ingen lydhørhed

Telia erkender, at indkøringen af selskabets løsning har været problematisk. Markedschef Henriette Rhod Muss Lassen siger til Information & Debat, at der både har været kommunikationsproblemer og tekniske børnesygdomme.

- Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vores sælgere ikke har været dygtige nok, siger markedschefen.

Men hun mener også, at "universitetsfolk ikke er alt for gode til at lytte og lære at bruge nye ting".

Telia vil fortsat kæmpe for at skabe tilfredshed hos "sin store referencekunde" i Århus.

Mediekoncernen DR har for nylig besluttet at gå samme vej som Aarhus Universitet og droppe TDC til fordel for Telia og dets Centrex Pro løsning. Mejerigiganten Arla Foods forhandler også med Telia om den type løsning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune