Dansk fiberfabrik har fyret 120

Lucent i Brøndby, der nu hedder OFS Fitel og producerer optiske fibre til telekommunikation, har hen over efteråret fyret yderligere 120 medarbejdere, så virksomheden i dag beskæftiger knap 300. For halvandet år siden var der 725 ansatte.

OFS Fitel, der på en fabrik i Brøndby producerer optiske fibre til teleindustrien, har været igennem en ny fyringsrunde i efteråret.

Fabrikken, som den amerikanske teleproducent Lucent solgte til japanske Furukawa Electric sammen med resten af sin fiberproduktion for et år siden, har denne gang sagt farvel til 120 ansatte.

Det betyder, at der nu er knap 300 ansatte tilbage på fiberfabrikken i Brøndby. For halvandet år siden var der 725 medarbejdere.

Den voldsomme nedtur har intet med ejerskiftet at gøre. Den afspejler derimod, at markedet for optiske fibre er dykket gevaldigt i takt med, at særligt de nye teleselskaber, som byggede deres egne netværk, har fået økonomiske problemer.

Tegn på, at bunden er nået

Administrerende direktør Gudmund Knudsen, OFS Fitel, tør ikke udstede garanti mod nye fyringer, men understreger, at selskabet har planlagt efter, at der ikke skal skæres mere ned.

- Markedet er stadig lavt, men vi ser gode tegn på, at vi har nået bunden, lyder hans forsigtige vurdering, som dog ikke er meget anderledes end hans melding for et halvt år siden, da OFS Fitel var igennem den seneste fyringsrunde.

Gudmund Knudsen påpeger, at hullet i markedet for optiske fibre har været ekstra stort, fordi der var mangel på produkterne, inden krisen satte ind. Det betød, at mange kunder opbyggede deres egne lagre, så de kunne være sikre på at skaffe tilstrækkeligt fibre. Da krisen kom, skulle lagrene tømmes, inden kunderne strømmede på markedet igen, og det er ved at ske nu.

- Vi forventer at nå et fornuftigt niveau, men ikke noget nær 2000, siger direktøren.

Flagskib produceres kun i Danmark

Ejerskiftet har ellers hovedsageligt været positivt for den danske fiberfabrik. Furukawa Electric har specialiseret sine fiberfabrikker, og den danske virksomhed er nu ene om at producere en særlig fiber, som er velegnet til telenetværk, der dækker et stort areal.

Produktet var Lucents flagskib og blev tidligere produceret på flere fabrikker over hele verden. Salget af flagskibet blev hårdt ramt, fordi kunderne hovedsageligt var de teleselskaber, som fik de største økonomiske problemer.

Den danske fabrik skal også fremover producere såkaldte specialfibre, der indgår i komponenter til optisk transmission.

Alligevel er OFS Fitel meget langt fra den virksomhed, som Computerworld i 1999 kårede til den dygtigste i den danske IT-branche. Dengang, under navnet Lucent, var det især indtjeningen, som lå helt i top med en overskudsgrad på 50 procent.

Det er ikke muligt at se, hvad nedturen økonomisk har betydet for OFS Fitel i Danmark. Det seneste offentliggjorte regnskab vedrører nemlig perioden umiddelbart inden, den store telekrise satte ind.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job