Microsoft opfordrer til musikdeling på internet

I et forsøg på at afsætte den seneste version af chatprogrammet Messenger opfordrer Microsoft brugerne til at dele deres yndlingsmusik med andre. Det er farligt, for mange brugere tror, at al musik må deles, advarer Antipiratgruppen.

"Udveksl fotos, din yndlingsmusik eller en anden fil med dine venner ved hjælp af MSN Messenger."

Med blandt andet det budskab forsøger Microsoft at overbevise danskerne om, at de skal downloade den nyeste version af softwaregigantens chatprogram.

Det møder kritik fra Antipiratgruppen, der mener, at budskabet vil forvirre en stor gruppe af danskere, som tror, at de gerne må bruge nettet til at dele ophavsretsbeskyttet musik.

- Når man laver sådan noget software, skal man vide, at ens brugere risikerer at bryde lovgivningen. Vi får utroligt mange henvendelser fra folk, som tror, at de må downloade til eget brug, siger Morten Lindegaard, advokat for Antipiratgruppen, til Computerworld Online.

Masser af gratis musik

Hos Microsoft har Jens Lernø, der er chef for MSN Danmark, dog ingen betænkeligheder ved formuleringerne. Han mener, at brugerne af Messenger godt ved, hvad der er lovligt og ulovligt.

- Vores vurdering er, at der findes masser af gratis musik på nettet. Vi opfordrer ikke folk til piratkopiering, men gør opmærksom på en tjeneste, siger han.

Det argument giver Morten Lindegaard fra Antipiratgruppen ikke meget for.

- Det er et luset argument. Man skal være opmærksom på sin rolle som sælger, når man forsøger at afsætte sit software. Der er mange i Danmark, der tror, at de må downloade til eget brug, siger han og fortsætter:

- Jeg kan da godt forstå, at man forsøger at sætte det ind i en populær kategori som musik, når man har lavet et godt fildelingsprodukt. Man skal bare overveje den situation, man sætter de brugere i, som ikke har den samme viden som en selv.

Godt marketing-budskab

Set fra et marketingsynspunkt er dog tale om et godt budskab, mener marketingekspert Mads Ellegaard.

- Jeg synes ikke, man kan klandre Microsoft for den formulering. Den sælger godt, og jeg ville også selv bruge den, så ud fra et marketingsynspunkt rammer den plet. Fra et moralsk synspunkt ligger den måske i en lysegrå zone, siger han.

Ligesom Jens Lernø mener Mads Ellegaard, at det er brugernes eget ansvar, om de deler ophavsretsbeskyttet musik.

- Som modtager vil man typisk tolke det sådan, at der er tale om al slags musik, man kan dele. Men derfra og så til at begå forbrydelsen er der langt. Man må tage det udgangspunkt, at brugerne ikke bryder loven, siger Mads Ellegaard.

Jens Lernø fra Microsoft mener i øvrigt slet ikke, at der er nogen sag. Ifølge ham vil brugerne ikke benytte den nye mulighed i Messenger for at dele musik. Det er de nemlig vant til at gøre via e-mail.

- Jeg tror ikke, at folk bruger Messenger til den slags, for det kan de jo gøre via e-mail. Det har de kunnet de sidste ti år, og det vil de nok blive ved med, siger Jens Lernø.

Når Microsoft har indført funktionen, er det for de brugere, som gerne vil samle deres aktiviteter i Messenger, oplyser han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS