Århus Kommune vil for alvor til at udnytte de besparelser, der ligger i e-handel. Kommunens byråd gav nemlig i onsdags grønt lys til fuld implementering af en ny e-handelsløsning, som KMD skal levere.
Målet er, at langt de fleste af kommunens indkøb fremover skal foretages og betales elektronisk.
Allerede i denne måned bliver de første pilot-projekter sat i gang, og i løbet af foråret vil kommunen begynde at indkøbe alt sit kontormateriale ad elektronisk vej.
- Vi begynder med kontormaterialet, fordi det er forholdsvist nemt at håndtere. Og siden stort set alle i kommunen i en eller anden udstrækning anvender kontormateriale, er det en god måde at få udbredt kendskabet på, siger projektchef i Århus Kommune, Lars Faurholt, til Computerworld Online.
Kan spare 24 millioner
Århus Kommune regner med at kunne spare op mod 24 millioner kroner om året, når systemet er helt oppe at køre.
Lars Faurholt tør ikke spå om, hvornår det vil ske, men er dog sikker på, at det vil komme til at vare "lang tid."
- Systemet jo det mindste af det. Det store træk bliver dels at få gjort alle leverandørerne e-handelsklar, dels at gennemført en adfærdsændring blandt kommunens ansatte, siger han.
Århus Kommune planlægger nu at ansatte to midlertidige medarbejdere, der skal stå for denne del af opgaven, indtil e-handelsprojektet skal evalueres i 2005.
- Og jeg tror, at vi til den tid er nået rigtigt langt, siger Lars Faurholt.
En attraktiv løsning
Århus Kommune har betalt blot omkring 55.000 kroner i tilslutningsafgift for systemet, der til gengæld koster en del mere i vedligeholdelsesafgifter og transaktionsafgifter hvert år. Lars Faurholt ønsker ikke at fortælle, hvor meget disse afgifter præcist beløber sig til.
- Men i forhold til de andre løsninger, som vi har undersøgt, er det her absolut en attraktiv løsning, siger han.
Løsningen fra KMD består af en portal med fire delmoduler med fælles indgang. De fire moduler er et system, hvor kommunens enkelte afdelinger kan oprette sig, et egentligt handelssystem, et katalog med varenumre og et analysemodul til statitiske udtræk.
Alene de automatiserede varebestillinger vil kunne spare kommunen for 17 millioner kroner om året, mens der kan spares syv millioner kroner ved at centralisere indkøbsafdelingerne, lyder vurderingen.
- Alt, hvad der egner sig, skal købes ind elektronisk. Og der er meget, der peger i retning af, at al bilagsbehandling med tiden også skal køre digitalt, siger Lars Faurholt.
Kommunerne køber tilsammen ind for omkring 60 milliarder kroner om året.