IDC: Pc-salget stiger yderligere

Der er gode udsigter til store stigninger i salget af pc'er i de kommende år. Speciel salget til privatkunder vil få et løft, mens erhverslivets nyinvesteringer vil blive bremset af Microsofts nye licenspolitik.

Analysevirksomheden IDC skruer op for forventningerne til de kommende kvartalers salg af pc'er.

Samlet set regner IDC med, at der vil blive solgt 136,2 millioner pc'er i år, hvilket er en stigning på 1,6 procent i forhold til året før, skriver Computer­Wire.

Til gengæld forventer IDC at salget vil stige med hele 8,3 procent næste år og 11 procent året efter.

Positive udsigter

For tre måneder siden regnede IDC ellers med, at det samlede salg i år kun ville vokse med 1,1 procent og 8,8 procent i 2004.

Specielt salget til privatkunderne ser ud til at få et løft, mens salget af pc'er til erhvervskunderne specielt i USA bliver bremset af en harme overfor Microsofts nye licenspolitik.

Den nye politik går ud på, at erhvervskunder skal tegne lange kontrakter på softwareopgraderinger, hvis de vil undgå at betale fuld pris hver gang, der kommer en ny version af et stykke software på gaden.

Utilfredsheden med Microsofts licenspolitik smitter ifølge IDC af på salget af hardware, og der vil derfor gå lidt længere end forventet, inden erhvervskunderne vælger at udskifte den flåde af pc'er, der blev købt i forbindelse med årtusindeskiftet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere