Medarbejdere sendes på juleferie uden løn

Flere amerikanske pc-giganter sender deres medarbejdere på tvungen juleferie uden løn for at spare penge. Ferie uden løn er blevet en populær måde at spare penge på i de par år, hvor IT-sektoren har oplevet afmatning.

Medarbejderne hos de amerikanske pc-producenter Hewlett-Packard og Gateway får en dyr jul.

Foruden julegaver og julemad må de nemlig finde sig i selv at betale, når deres arbejdsgiver sender dem på tvungen juleferie, oplyser CNN.

Hewlett-Packard og Gateway har besluttet at lukke produktionen af pc'er ned i juleugen og sende alle produktions-medarbejdere hjem uden løn til at finansiere idyllen i den tilstundende hjerternes fest.

Selskaberne erklærer dog, at medarbejdere, der stadig har uindløste feriedage tilbage på deres feriekonto, kan anvende dem på juleferien. Resten må betale selv.

Forlænget ferie

En række kontraktansatte med­arbejdere i HP's interne teknologi-division er desuden blevet sendt hjem i i alt 20 arbejdsdage fra 9. december til 10. januar.

Gateway oplyser dog, at afdelinger med direkte kundekontakt ikke vil blive lukket i juleferien

Hewlett-Packard og Compaq - der nu er fusionerede - anvendte samme model sidste jul.

Flere selskaber - blandt andre Sun og Agilent Technologies - har desuden haft lukket hele produktionen i en uge eller to i løbet af sommeren for at spare omkostninger.

Modellen med at sende medarbejderne på ferie uden løn er blevet en udbredt sparemodel i hele den amerikanske IT-industri i de seneste par år, hvor nedtur, fyringsrunder og generel afmatning har hørt til dagens orden.

Stort set ingen IT-selskaber har kunnet sige sig fri for nedskæringer, og derfor er der ingen, der rynker brynene, når selskaber tager kreative initiativer for at spare penge.

Det er en passus i den amerikanske ferielov, der gør, at virksomheden kan spare lønninger og smække kassen i ved at sende medarbejderne på tvungen ferie. Det er ikke tilfældet herhjemme.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job