Norsoft ramt af konsulent-satsning

En omsætning på en kvart milliard kroner var ikke nok til at sikre distributøren Norsoft overskud i det forgangne år. Nu er konsulentdelen lukket, 11 medarbejdere sagt op, direktøren udskiftet og fokus tilbage på distributionsforretningen.

Den aalborgensiske distributør Norsoft har fået et økonomisk rap over fingrene i forsøget på at udvide forretningen til også at omfatte konsulentvirksomhed.

Distributøren har i det forgangne regnskabsår, der sluttede 30. maj, forsøgt at opbygge en forretning bestående af blandt andet Citrix-certificerede medarbejdere, ligesom Norsoft på et tidspunkt kørte alle salgs- og marketingfunktioner for CMS-leverandøren Tangora.

- Det må siges at være en fejlslagen strategi, og man kan sige, at vi var lige lovligt længe om at se, hvor det bar hen, siger administrerende direktør Kjeld Willert, der tiltrådte i maj i år.

Satsningen på konsulentydelser kostede Norsoft et underskud på 2,8 millioner kroner ud af en omsætning på 234 millioner kroner.

Omsætningsmæssigt er det en stigning på ni millioner kroner i forhold til året før, men på grund af høje udgifter til lønninger, blev resultatet er underskud, hvilket Willert kalder klart utilfredsstillende.

Norsoft A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/20022000/2001
Omsætning233,9225,3
Bruttofortjeneste15,916,4
Resultat før skat -4,00,6
Resultat-2,90,1
Egenkapital6,69,4
Antal ansatte4033
Han oplyser, at Norsoft har reduceret bemandingen fra 40 til 29 mand i den efterfølgende periode, og de tilbageværende medarbejdere koncentrerer sig om, det Norsoft har forstand på - distribution af IT-produkter.

- Vi skal have vendt underskuddet til et plus i det nuværende regnskabsår, og det skal ske ved at tilbyde forhandlere hjælp til salgsarbejdet, oplyser Kjeld Willert.

Underskuddet har tæret på Norsofts egenkapital, der er nede på 6,6 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S