Microsoft ansætter 50 udviklere i Vedbæk

Over to milliarder kroner har Microsoft i år afsat til sin division for forretnings­systemer. Kravet er en årlig vækst i omsætning på 32 procent, og første skridt er oprettelsen af et nyt udviklingscenter i Vedbæk.

Microsoft Business Solutions planlægger at ansætte 50 nye udviklere, der skal supplere selskabets 400 medarbejdere i udviklingsafdelingen i Vedbæk.

De nye udviklere forventes ansat inden udgangen af sommeren, og ifølge Børsen er væksten på udviklingssiden dermed fordoblet, siden Microsoft i juli overtog det tidligere Navision.

Udviklingsdirektør hos Microsoft Business Solutions i Vedbæk Niels Bo Theilgaard siger, at han er overordentlig tilfreds med, at Microsoft endnu engang viser, at selskabet er dedikeret til at udvikle produkter.

Computerworld Online har tidligere skrevet, at Microsoft i år vil bruge seks gange så meget på udvikling af produkterne i divisionen, Business Solutions, som Navision brugte året før, selskabet blev overtaget af Microsoft.

Det svarer til, at Microsoft vil bruge over to milliarder kroner i år på divisionen, hvoraf det tidligere Navision udgør den største forretningsenhed.

En del af de 50 nye udviklere skal arbejde med de eksisterende produkter, Axapta og det tidligere Attain, der nu hedder Navision, men en del af dem skal indgå i en helt ny udviklingsafdeling.

Det nye udviklingscenter får til opgave at udvikle produkter til optimering af relationer mellem leverandører og aftagere, Supply Chain Management.

Chefen for Microsoft Business Solutions, Doug Burgum, har af Steve Ballmer fået en lodret ordre om at præstere en vækst i omsætning på 32 procent årligt.

Ifølge Niels Bo Theilgaard er Supply Chain Management nødvendig software for virksomheder, der vil erobre markedet, og det potentiale skal Microsoft udnytte, oplyser han.
- Omkring halvdelen af vores eksisterende kunder er produktions og distributionsvirksomheder, og både de og deres forhandlere efterspørger produkter til Supply Chain Management, oplyser Niels Bo Theilgaard til Computerworld Online.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere