Scor lukker for åben adgang til intimfotos

Dating-tjenesten Scor.dk har nu lukket af, så udefrakommende ikke længere kan se 30.000 brugeres intime fotos. Scor.dk mener dog fortsat, at lagringsmetoden har været i orden.

Datingtjenesten Scor.dk har lukket for adgang til de intime og ofte erotiske fotos, som 30.000 brugere af dating-tjenesten har lagt ud i forbindelse med de annoncer, hvor selskabet søger partnere.

De intime billeder kunne ellers downloades ved at indsætte adressen på dem direkte i browserens adressefelt - hvis man vel at mærke kendte den rigtige adresse.

Scor.dk modtog allerede i oktober en henvendelse om, hvordan udefrakommende kunne hente billederne, der ellers kun er tiltænkt tjenestens medlemmer.

Gjorde intet

Scor.dk valgte dog ikke at gøre noget, fordi der ifølge direktør Lars Castenlund ikke er noget galt i den måde, som billederne blev lagret på.

- Der er ikke nogen, der må stjæle billederne fra os og bruge dem andre steder. Vi har retsforfulgt dem, der har forsøgt, siger Lars Castenlund med henvisning til en person, der på et tidspunkt forsøgte at sælge cd'er med 200 Scor-fotos fra en amerikansk hjemmeside.

Scor.dk gør på sit website brugerne opmærksom på, at selskabet bag dating-tjenesten har ophavsretten til billederne.

- Vores første prioritet er at varetage brugernes interesser. Hvis der er tvivl om, at sikkerheden er i orden, så rydder vi den af vejen, siger Lars Castenlund som begrundelse for, at Scor.dk nu har lukket af for billederne, selv om selskabet ikke mener, at der var noget problem med dem.

Ikke besværligt

Direktøren tilføjer, at det ikke var videre besværligt at lukke for billederne, og at Scor.dk's egne brugere stadig har adgang til dem.

Datatilsynet vurderer, at Scor.dk ikke har overtrådt persondataloven ved at gøre de pågældende foto tilgængelige for alle.

- I princippet har brugerne givet samtykke til en offentliggørelse, siger IT-chef, Ib Alfred Larsen, til Computerworld Online.

Datatilsynet vil dog kigge på sagen igen, hvis en af Scor-brugerne klager, meddeler han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job