Flere fejl i MySQL

Et tysk firma har fundet fejl i MySQL, der kan åbne for denial of service-angreb mod upatchede MySQL-servere. Firmaet opfordrer systemadministratorer til straks at opdatere deres MySQL servere.

Fire fejl i MySQL kan sætte en angriber i stand til at lægge ikke-opdaterede versioner af den populære open-source database-server ned og placere ondsindet kode på servere, der ikke kører den seneste version af MySQL.

Yderligere kan en angriber hacke sig ind i konti uden et kodeord.

Advarslen kommer fra det tyske sikkerhedsfirma e-matters, skriver The Register.

Fire fejl

To af hullerne findes i server-softwaren, og de to andre er i klient-softwaren til databasen.

Den ene af fejlene i klient-softwaren er et buffer-overflow problem. Den anden fejl kan tillade en hacker at skrive \0 i en hvilken som helst adresse i hukommelsen, hvilket kan føre til total blotlæggelse af systemet.

- Alle fejlene åbner for denial of service (DoS) mod MySQL-servere, advarer Stefan Esser fra e-matters.

En opdatering til MySQL har været tilgængelig siden 12. december. Systemadministratorer opfordres til at opgradere til den nye version 3.23.54, der skulle kunne lukke de omtalte huller.

Den seneste udgave af MySQL kan hentes hos MySQL.com

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job