Vodafones topchef trækker sig

Christopher Gent, der er er topchef for verdens største mobilselskab, Vodafone, trækker sig fra posten til sommer. Hans afløser er allerede fundet. Christopher Gent efterlader sig et selskab med 100 millioner kunder og stærkt faldende markedsværdi.

Topchefen for den britiske mobilgigant Vodafone, Christopher Gent, meddeler, at han trækker sig fra posten som administrerende direktør til sommer, skriver Bloomberg.

Den 54-årige Christopher Gent har været topchef for Vodafone siden 1997.

Han vil til sommer blive efterfulgt af den 48-årige Arun Sarin, der er administrerende direktør for investeringsselskabet Acell-KKR Telecom.

Tidligere købt af Vodafone

Arun Sarin og Vodafone kender dog hinanden, idet Arun Sarin tidligere har været administrerende direktør i amerikanske AirTouch Communications, som Vodafone købte i 1999.

Vodafone er med flere end 100 millioner mobilkunder i 28 lande verdens største mobilselskab.

Den anseelige størrelse skyldes ikke mindst Christopher Gent, der på selskabets vegne har ført en særdeles aggressiv og kostbar opkøbspolitik i bestræbelserne på at give selskabet volumen.

De mange opkøb har dog ikke ubetinget været et gode for aktionærerne. I løbet af de seneste par år er Vodafones markedsværdi nemlig faldet med mere end 1,5 billioner kroner. Faldet hører blandt de største nogensinde i europæisk historie.

Gent er blevet kritiseret af aktionærer og andre, men har alligevel fortsat sin aggressive opkøbspolitik.

Den seneste i rækken

Christopher Gent er langt fra den første topdirektør for Europas økonomisk plagede telegiganter, der går af.

Som en direkte konsekvensen af nedturen for telesektoren er topchefer som Deutsche Telekoms Ron Sommer og France Telecoms Michel Bon gået af sammen med topchefer i British Telecom og hollandske KPN.

Arun Sarin tiltræder i Vodafones direktion 1. april, så der kan blive en løbende overgang. Hans årsløn kommer til at ligge i omegnen af 13 millioner kroner plus de samme bonusordninger, som Christopher Gent havde, meddeler selskabet.

Bonusordningerne har tidligere udløst kritik fra aktionærer, der har set aktiekursen styrtdykke, samtidig med at topchefen har fået udbetalt bonusser på op mod 60 millioner kroner om året.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job