Alt for få job til nye IT-teknikere

Danmarks første IT-og elektronikteknologer, der blev udklækket i juni 2002, har forbistret svært ved at finde job. Syv ud af ti leder ifølge Teknisk Landsforbund stadig efter en arbejdsgiver.

Et uheldigt sammenfald af forhindringer har ramt de nye IT- og elektronikteknologer hårdt.

Mere end seks måneder, efter de fik deres eksamensbevis, har kun 32 procent af dem fundet en levevej inden for deres fag. Det skriver fagbladet Teknikeren, der udgives af fagforeningen Teknisk Landsforbund.

Dermed de nye teknikeres virkelighed i kedelig kontrast til de lyse udsigter, som skoler, fagforeninger og arbejdsgiverorganisationer spåede den to-årige uddannelse.

IT-teknolog-uddannelsen blev en realitet, da Undervisningsministeriet ryddede op i de korte videregående uddannelser i 2000.

75 uddannelser blev til 13, så de med ministeriets ord blev "bredere, mere slagkraftige og mere attraktive for de unge".

Ingen erfaring

I fagbladet peges der på flere afgørende årsager til den foreløbig høje arbejdsløshed for IT-teknologerne.

Først og fremmest er det gået den gale vej med konjunkturerne, siden uddannelsen startede i år 2000. Dengang var det svært for mange at forestille sig, at IT-flaskehalsen ville forvandles til IT-arbejdsløshed på så kort tid.

At både uddannelsen og de jobsøgende er helt grønne kan også være med til at besværliggøre processen.

Arbejdsgiverne, der måske har både behov og råd til at ansætte IT-teknologerne, kender ikke altid til uddannelsen endnu.

Hvad er en IT-teknolog?

IT-og elektronikteknolog er en kort videregående uddannelse, der sigter mod job som IT-planlægger, netansvarlig, edb-konsulent, elektronikkonstruktør, produktionstekniker og lignende jobområder.

De studerende kvalificeres til at konstruere, planlægge, realisere og analysere systemer inden for områderne elektronik og data samt kommunikationsteknik.

Uddannelsen varer to år og foregår på de 16 erhvervsakademier i Danmark.

IT-teknologerne selv kan let blive sorteret fra i personalechefens ansøgningsbunke, for de ikke kan diske op med et alenlagt CV af relevant erhvervserfaring.

At IT-teknologerne blev klar til arbejdsmarkedet netop på det tidspunkt af året, da jobmarkedet står allermest i stampe - i sommerferien - kan også have medvirket til at gøre ondt værre.

Evaluering af uddannelsen på vej

At der kan være behov for justeringer af IT-teknologuddannelsen er arbejdsmarkedets parter opmærksomme på. Arbejdsgiverorganisationen Dansk Industri har sammen med fagforeningerne HK og Teknisk Landsforbund sat en evaluering af uddannelsen.

Evalueringen foregår fra 2002 til 2004 og har to konkrete mål:

- At følge de nye erhvervsakademiuddannelser tæt for at sikre kvalitet og relevant faglighed i uddannelserne.

- At regulere adgangen til uddannelserne i forhold til de reelle beskæftigelsesmuligheder inden for de områder, uddannelserne retter sig imod.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS