Minister giver millioner til netværk af rigmænd

Først sagde videnskabsminister Helge Sander nej til at åbne pengekassen til netværket af danske business angels, DBAN. Men så blev han overbevist om, at en håndfuld millioner vil være en sund investering, der vil skabe flere danske erhvervssucceser.

De ligger inde med tilsammen mindst 3,5 milliarder risikovillige kroner - Danmarks investeringslystne engle i Danske Business Angels Netværk (DBAN).

Alligevel har de netop fået tildelt fire millioner kroner i offentlig støtte i de næste tre år fra videnskabsminister Helge Sanders pengekasse. Dermed har ministeren fortrudt sin hidtidige modstand mod tilskuddet.

Helge Sander sætter nu sin lid til, at tilskuddet på sigt giver bonus, fordi han tror på, at det vil give flere innovative iværksættere adgang til kapital til at udvikle deres virksomhed.

DBAN, der blev dannet i 2000, driver blandt andet en matchmaking-tjeneste og en projektmarkedsplads på nettet, hvor iværksættere kan præsentere deres koncepter og kapitalbehov for englene.

Interesseorganisationen laver også kompetenceudviklingsforløb og konferencer for sine medlemmer.

De fire millioner kroner skal blandt andet bruges til at opbygge branchespecifikke netværk inden for biotek. Desuden vil DBAN styrke samarbejde med udenlandske organisationer i samme boldgade.

Skal snart løbe rundt

Det kan lyde paradoksalt, at en gruppe så velhavende mennesker har brug for økonomisk bistand fra staten til at drive et netværk, der skal bringe investorer og iværksættere sammen.

Men det er såmænd ikke så skørt endda, forklarer ledere af DBAN, Peter Munch Kofoed, der kalder det en af de billigste måder at drive erhvervsfremme på.

- Netværket skal blive selvbærende på sigt. Men det er besværligt og kræver tid og ressourcer at løbe et netværk i gang. Al erfaring peger på, at det offentlige skal være med til at skabe en infrastruktur, der gør, at iværksættere kan finde investorer, siger Peter Munch Kofoed.

Undersøgelser viser, at iværksættere har tendens til at bruge alt for megen frugtesløs tid på at finde finansiering frem for på at udvikle og raffinere deres projekt eller produkt.

En af englene i DBAN er Gregers Kronborg. Han er civilingeniør, 40 år og har selv en fortid som iværksætter. Han har tjent sine penge på kabel-modemproducenten Cocom, der blev solgt til Cisco i 1999.

Gregers Kronborg har foretaget seks investeringer i iværksættere. Tre af dem har han fundet frem til via DBAN, hvor englene anonymt kan kigge på iværksætteres planer.

- Som engle går vi generelt ikke ud og gør vores navne meget kendte. For man får sjældent noget godt ud af at være kendt for at have mange penge. Lever man skjult, lever man godt, forklarer Gregers Kronborg.

Navne der åbne nye døre

Hardwarevirksomheden Dimentor er en de virksomheder, Gregers Kronborg investerer penge og ikke mindst sin tid i. Dimentor har udviklet en mus, der gør det muligt at navigere både to- og tredimensionelt.

Hver tirsdag mødes Dimentors administrerende direktør, Mikkel Løcke Winther, med en af sine to business angels og taler om virksomhedens udvikling. Den anden engel er Søren Troelsen, der i 1997 solgte Capacity til Computer Associates.

- Business angel-netværkets værdi har for os i første omgang bestået i, at vi rent faktisk har fået kontakt med vores business angels. Den slags kan du jo ikke slå op i telefonbogen, siger Mikkel Løcke Winther.

Men som det allervigtigste fremhæver Dimentors direktør værdien af englenes navne, indsigt, netværk og erfaring.

- Den største værdi, de giver, er ikke kapitaltilførslen, men at andre investorer ønsker at investere, fordi de to erfarne forretningsfolk har vurderet vores virksomhed og fundet den egnet, forklarer Mikkel Løcke Winther.

Ud over sparring i det daglige har Dimentor også i særlige situationer valgt at invitere en af englene med til afgørende møder.

- Vi har helt klart mærket, at det gør en forskel, at man har det tunge skyts med - nogen der har stor erfaring med for eksempel kontraktforhandlinger, siger Mikkel Løcke Winther.

Relevante links

Danske Business Angels Netværk

Dimentor

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse