Kapitalindsprøjtning redder Euroinvestor

Aktie-portalen Euroinvestors stiftere giver afkald på milliontilgodehavende. Samtidig skyder Jubii-stifterne yderligere to millioner kroner i selskabet, der forventer overskud næste år.

Euroinvestor.com er blevet reddet på målstregen af aktionærerne, der har droppet millionkrav og valgt at skyde yderligere to millioner kroner i selskabet.

Euroinvestor driver en aktieportal og sælger samtidig software til virksomheder, der ønsker at udbygge deres hjemmeside med information til aktionærer.

Men med et vigende annoncemarked og stor konkurrence fra private aktiehandlende er det endnu ikke lykkedes selskabet at få overskud.

Således kom Euroinvestor ud af regnskabsåret 2001/2002, der sluttede med udgangen af september, med et underskud på små 100.000 kroner ud af et bruttoresultat på lidt over to millioner kroner.

Bevarer kontrollen

Selskabet Dinwww, der er kontrolleret af portalen Jubiis stiftere, skyder to millioner kroner ind i Euroinvestor. Til gengæld øger Dinwww ejerandelen til 51 procent.

Stifterne af Euroinvestor, brødrene Søren og Jens Alminde, har desuden valg at give afkald på et milliontilgodehavende i selskabet, og således er Euroinvestors egenkapital fortsat positiv.

Euroinvestor.com A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/20022000/2001
Bruttoresultat2,00,8
Resultat af primær drift (EBITDA)-0,09-2,7
Resultat før skat -0,09-2,7
Resultat-0,09-2,7
Egenkapital
30/9 2002
0,40,5
Antal ansatte57
- Vi er sat i verden for at skabe overskud, men vi har ligesom så mange andre været ramt af et vigende annoncemarked, og derfor er det ikke lykkedes os at få overskud i år, oplyser Jens Alminde.

På trods af at de to brødre ikke længere har aktiemajoriteten i selskabet, har de ikke mistet kontrollenDe har bevaret det samme antal stemmer som Dinwww.

Dropper ekspansionsplan

Euroinvestor har ifølge Jens Alminde skåret forretningen ind til benet i det forgangne regnskabsår, hvor antallet af fuldtidsansatte er reduceret fra syv til fem.

Hvor selskabet forrige år brugte over tre millioner kroner på administration, selvom bruttoresultatet ikke nåede millionen, er forholdet nu noget anderledes.

Sidste år var omkostningerne til administration reduceret til lidt over to millioner kroner, mens bruttoresultatet i samme periode steg til to millioner kroner.

- Vi har droppet planerne om at ekspandere vores portalforretning til udlandet, og vi har også opgivet planerne om at etablere en journalistisk redaktion. Det er simpelthen for dyrt, oplyser Jens Alminde.

Overskud på driften

Han spår, at selskabet når sorte tal næste år, og i de første to kvartaler er der overskud på driften, oplyser han.

Omkring halvdelen af sidste års omsætning stammer fra salget af software til virksomheder, der ønsker at forbedre deres kommunikation med investorer, et forretningsområde, hvor Euroinvestor fortsat har internationale ambitioner.

Salgssamarbejdet i blandt andet Storbritannien og Tyskland varetages gennem en europæisk aftale med Hugin, der står for distributionen af Euroinvestors produkter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S