Valtech køber Notes House for 16 mio.

Salget til franskejede Valtech indbringer stifteren af Notes House, Morten Munck Johansen, otte millioner kroner nu og et tilsvarende beløb, hvis hans selskab når de forventede resultater under de nye vinger.

Den tidligere dedikerede Lotus-udvikler, Notes House, er blevet solgt til det franskejede Valtech for et samlet beløb på omkring16 millioner kroner.

Indtil årsskiftet ejede Valtech 51 procent af aktierne i Notes House, men kundesammenfald får nu Valtech til at købe de resterende aktier.

- Jeg har lidt blandede følelser ved at sælge, men overordnet er det rigtigt for forretningen, siger stifteren af Notes House, Morten Munch Johansen, der fortsætter som administrerende direktør i selskabet.

- Vores kunder efterspørger løsninger til flere platforme, og vi står stærkere end konkurrenterne ved at få en global ejer ind over, siger han.

Ind og ud af IT-Factory

Notes House blev stiftet af Christian Holst-Jensen og Morten Munck Johansen og solgt til IT-Factory i 2001. Herefter købte Morten Munch Johansen selskabet tilbage i december 2001, og i april solgte han 51 procent til Valtech.

Virksomheden beskæftiger 18 medarbejdere, og det er ifølge den skandinaviske chef for Valtech, Jens Heimburger, også det passende antal i fremtiden.

- Men på længere sigt skal de 18 mand ikke udelukkende beskæftige sig med Notes-opgaver. Det datterselskab, som Morten stadig skal lede, vil blive en mere integreret del af Valtech, siger Jens Heimburger.

Valtech har ikke haft pungen oppe for at købe de resterende aktier. Derimod har Notes House-selskabet har udbetalt omkring otte millioner kroner til Morten Munch Johansen inden overtagelsen.

De resterende otte millioner kroner er afhængig af, at det nye datterselskab når de mål for omsætning og indtjening, som Jens Heimburger har sat men ikke ønsker at konkretisere.

-Konkurrenter ærgrer sig

I takt med at flere virksomheder skal have koblet deres forskellige IT-systemer sammen på tværs af platforme, vil der ifølge Morten Munch Johansen være brug for udviklere, der både forstår sig på .Net, Java og Lotus Domino.

Selv om Valtech ejede 51 procent af Notes House tidligere, og de to selskaber arbejdede sammen på konkrete projekter, oplevede kunderne i følge Morten Munch Johansen at de handlede med to forskellige selskaber.

- Det er vi ude over nu, og jeg tror, der er mange af vores konkurrenter, der ærgrer sig over, at det ikke er dem, Valtech har købt, siger han.

I det senest offentliggjorte regnskab for Notes House, der er fra 2001, fik selskabet et overskud på 171.000 kroner ud af en omsætning på 12,3 millioner kroner, men ifølge Morten Munch Johansen går det indeværende regnskabsår betydeligt bedre.

Valtech Danmark bestod før opkøbet af 95 medarbejdere i Århus og København.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice