Webbyen tjener på reklame-mail til brugerne

Hjemmesidetjenesten Webbyen har givet 90.000 e-mail-adresser til reklametjenesten Jatak.com. Til gengæld får Webbyen en del af de indtægter, som de mange reklame-mails giver.

Omkring 90.000 brugere af Webbyens hjemmesidetjeneste vil fremover modtage reklamer i deres indbakke.

En aftale med Retail Internet, der står bag reklametjenesten Jatak.com, giver Jatak.com lov til at sende reklamer til en stor del af Webbyens brugere, mod at Webbyen får en del af den omsætning, som brugerne genererer.

- Webbyens brugere er attraktive for os, fordi selskabet har nogle demografiske data på folk, siger Torben Frigaard Rasmussen, der er administrerende direktør for Retail Internet.

Det er en betingelse for at få en hjemmeside hos Webbyen, at man skal modtage reklame-mails, med mindre man er villig til at betale for tjenesten.

Ifølge Forbrugerstyrelsen forhindrer den nuværende lovgivning ikke Webbyen i at stille sådan et krav til brugerne.

Med aftalen med Webbyen når Jatak.coms kundedatabase op på over 500.000 personer, som tjenesten har lov at sende reklamer til.

- For de store medievirksomheder er det nødvendig at have en kritisk masse. Med webbyen kan vi nå det på nogle flere underkategorier, konstaterer Torben Frigaard Sørensen.

Jatak.coms plan er at vokse med 75.000-100.000 nye brugere i 2003 ved at reklamere i både offline- og onlinemedier.

Ifølge Torben Frigaard Sørensen går det økonomisk fremad, mens uopfordret spam-mail er den værste fjende, fordi den giver et dårligt indtryk af hele branchen.

- Folk skifter ikke så tit e-mail mere, og til gengæld værner de mere om den, de har. Derfor er det vigtigt for os at gøre det let for folk at melde sig fra, lyder det fra Torben Frigaard Rasmussen.

Erhvervsmanden Lars Kolinds ventureselskab, Preventure, ejer 89,1 procent af Retail Internet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job