Krise får IT-ledere til at organisere sig

2002 blev året, da ledere i danske IT-virksomheder fik øjnene op for plusserne ved at være medlem af en fagforening og en a-kasse. Ledernes Hovedorganisation melder om stormløb fra IT-verdenens chefer.

Næsten hver dag banker en mellemleder eller direktør fra IT-branchen på døren eller ringer til chefernes fagforening, Ledernes Hovedorganisation, for at blive medlem.

I 2002 steg antallet af IT-ledere i medlemsregistret med 11,6 procent, så Ledernes Hovedorganisation nu organiserer 2033 i den kategori. I alt har organisationen 84.000 medlemmer.

- Det bekræfter, at det er en benhård tid i IT-branchen, også på direktionsgangene, siger afdelingschef Torkild Justesen fra Ledernes Hovedorganisation.

Han konkluderer, at der åbenbart skulle en alvorlig krise til, før IT-ledere blev motiverede for arbejdsløshedsforsikre og organisere sig.

- Jeg opfatter også de usædvanligt mange indmeldelser som udtryk for lederidentitet. At folk i lederjobs kigger efter, hvilken organisation der bedst tager vare på deres interesser, og hvor de føler sig mest hjemme, siger Torkild Justesen.

Det er især salgschefer og projektledere fra IT-branchen, der melder sig ind. Der er dog også en del højere placerede IT-ledere, heriblandt 14 administrerende IT-direktører.

En anden årsag til tilstrømningen til Ledernes Hovedorganisation kan være omkostningsbevidsthed hos de i forvejen organiserede og forsikerede IT-ledere. Det samlede kontingent i Ledernes Hovedorganisation er nemlig mellem 2000 og 4000 lavere årligt end hos Ingeniørforeningen i Danmark, Prosa, HK Samdata og Teknisk Landsforbund.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil