Mandagens aviser om IT

Sonofon skal af med 100 medarbejdere. Headhuntere har Øvlisen som TDC-favorit. E-markedspladser kan vente milliardomsætning.

Sonofon skal af med 100 medarbejdere

Selv om mobilselskabet Sonofon stadig er i vækst, skal der være færre ansatte i København og Aalborg, hvor selskabet har sine største afdelinger. Sonofon forventer at gå fra 1400 til 1300 ansatte, men administrerende direktør Ulrik Bülow afviser, at der er flere fyringsrunder på vej. De ansatte skal forlade firmaet ved naturlig afgang eller som led i outsourcing af funktioner. (Jyllands-Posten)

Headhuntere har Øvlisen som TDC-favorit

Den tidligere Novo-direktør Mads Øvlisen er headhunternes favorit til at blive ny formand for TDC's bestyrelse, når den nuværende formand, Knud Heinesen, går af på generalforsamlingen til april. Den amerikanske hovedejer SBC ønsker angiveligt en ny, dansk formand, men selv siger Mads Øvlisen, at han ikke har hørt noget om posten. Også Socialdemokraternes tidligere formand, Poul Nyrup Rasmussen, og den administrerende direktør for det statslige energiselskab DONG, Anders Eldrup, nævnes mellem kandidaterne. (Børsen)

E-markedspladser kan vente milliardomsætning

De danske e-handelsportaler, hvor virksomhederne køber almindelige varer, kan vente en eksplosion i år. Det vurderer professor Niels Bjørn-Andersen, der leder Center for Elektronisk Handel ved Handelshøjskolen i København. Han siger, at omsætningen på markedspladserne vil udgøre to procent af den samlede detailhandel i år, og det svarer til mellem fem og otte milliarder kroner. Til sammenligning havde selskabet Gatetrade.net, der også driver den offentlige indkøbsportal doip.dk, i 2001 en omsætning på 4,8 millioner kroner. (Erhvervsbladet)

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos