Fagforening hjælper Oracle med IT-udvikling

Ingeniørernes fagforening, IDA, investerer 38 millioner kroner i avanceret digital medlemsservice fra Oracle. IDA skal også bruge tid på at udvikle systemerne sammen med Oracle, sådan at de kan sælges til andre fagforeninger med gevinst til begge parter.

Et utraditionelt partnerskab er skabt mellem ingeniørernes fagforening, IDA, og Oracle.

De to nye partnere jagter hver deres mål - fagforeningen flere medlemmer og IT-virksomheden flere kunder - men midlet er det samme. Udvikling af fremtidens fagforenings-IT.

IDA vil bruge 38 millioner kroner frem til 2005 på at give ingeniørerne de bedste interaktive medlemsydelser, digitale netværk og e-learning i den danske organisationsverdenen.

Udviklingsarbejdet kommer ikke til at ligge udelukkende i hænderne på Oracle. IDA skal selv hjælpe med at målrette Oracles standardkomponenter til fagforeninger.

IDA's IT-chef, Ole Gregersen, understreger, at aftalen ikke skal opfattes sådan, at IDA indirekte skal til at være en slags IT-leverandør. Det handler om, at IDA skal have afkast på de mange mandetimer, fagforeningen vil lægge i partnerskabet.

Parterne har foreløbig underskrevet en hensigtserklæring, hvor linierne for samarbejdet er tegnet op.

- Resultatet af udviklingsarbejdet kan være interessant for andre organisationer. Hvis det bliver solgt til andre, så får IDA en økonomisk fordel, siger Ole Gregersen.

Han kan endnu ikke oplyse, hvor stor en del af kagen der i givet fald tilfalder IDA. Men afkastet vil være udtryk for, at IDA får noget igen for den tid, organisationen har investeret i udviklingsarbejdet.

Inden IDA's samlede IT-strategi er fuldt ud implementeret, forventes der at være investeret 37 årsværk i arbejdet hos IDA.

IDA's direktør, Ib Oustrup, mener, at det vil gavne DAs IT-strategi at være så involveret i udviklingsprocessen.

- Partnerskabstanken betyder, at IDA og Oracle kan udvikle unikke IT-løsninger, som på sigt kan sælges til andre interesseorganisationer. Det vil sikre fremdrift i IDA's IT-strategi, så medlemsservicen til ingeniørerne hele tiden er i top, siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job