Scribona skal fyre massivt i Danmark

45 medarbejdere i distributøren Scribonas danske afdeling skal afskediges i det næste halve år. Det er en af konsekvenserne af et skidt regnskab for fjerde kvartal i Scribona-koncernen.

Rettelse: I den første udgave af artiklen var der opgivet medarbejderantal på 119. Det korrekte tal er cirka 200. Desuden er det nu præciseret, at Scribona lægger sine danske selskaber sammen, og at aktiviteterne i det solvent likviderede selskab Scribona Distributions er lagt ind under Scribona Danmark. Vi beklager fejlen.

Salget af IT-produkter blev svagere i fjerde kvartal end forventet for Nordens største IT-distributør, svenske Scribona.

Selskabet er noteret på børsen i Stockholm og har meddelt, at det som følge af de dårlige tal er nødvendigt at afskedige 45 ansatte i Danmark i løbet af 2003. Koncernen har nu over 200 medarbejdere i Danmark.

Scribona er ved at lægge sine fire danske selskaber sammen. Således er det største Scribona-selskab herhjemme, Sribona Distribution, ved at blive lagt ind under Scribona Danmark i en såkaldt solvendt likvidation. Scribona Distribution havde i et underskud på 38,8 millioner kroner i 2001.

Det er også den danske del af koncernen, der på grund af svigtende salg er hovedansvarlig for de røde tal, skriver Scribonas koncernledelse i pressemeddelelsen.

Koncernen vurderede i oktober, at omsætningen i fjerde kvartal ville blive på niveau med fjerde kvartal 2001. Her blev omsætningen 3,8 milliarder svenske kroner og overskuddet 46 millioner svenske kroner.

Men overskuddet er blevet til et rundt nul i resultat, mens omsætningen endte på 3,6 milliarder kroner.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job