Nyt flagskib skal bringe EMC i front

EMC lancerer i dag sit nye flagskib, Symmetrix 6, der skal føre selskabet helt til tops på storagemarkedet. Analytikere spår et årligt salg på ikke under 13 milliarder kroner.

Storage-producenten EMC lancerer i dag, mandag, selskabet vigtigste produkt i mere end tre år.

Det drejer sig om en længe ventet version af selskabets flagskib, storage-serveren Symmetrix.

Analytikere regner med, at den nye Symmetrix 6 vil skabe en årlig omsætning på ikke under 13 milliarder kroner.

EMC var indtil for et par år siden førende på storage-markedet, men har siden mistet betydelige markedsandele til konkurrenter som Hitachi, HP, Sun og IBM.

Det pludselige konkurrent-indtog på markedet rystede EMC, der i tredje kvartal 2001 fik et tab på syv milliarder kroner.

Selskabet - der siden er blevet profitabelt igen - har siden kæmpet ihærdigt for at komme tilbage.

I denne kamp spiller den nye server en helt central rolle som det produkt, der skal drive hele udviklingen, mener EMC.

Den holdning deles af analytikere, der erklærer, at EMC's teknologi har haft ry for at være utidssvarende og mere gumpetungt end konkurrenternes.

- Men det ændrer sig med den nye server. Fremover vil konkurrencen mellem selskaberne være mere fokuseret på salg og marketing. Og på de områder er EMC et særdeles dygtigt selskab, siger Steve Duplessie fra analysehuset Enterprise Storage Group til Financial Times.

Alligevel erklærer HP, at den nye EMC-model ikke er tilstrækkeligt skalerbar til at udgøre en trussel, mens IBM mener, at Symmetrix mangler den nødvendige kompatibilitet med produkter fra andre leverandører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura