Ny nedtur for Alcatel

Franske Alcatel regner med, at omsætningen vil falde med op til 30 procent i løbet af årets første tre måneder. Et pludseligt fald i efterspørgslen og dollarens kursfald bærer hovedansvaret.

Den franske telegigant Alcatel varsler svære tider forude. Selskabet forudser, at dets omsætning vil falde med helt op til 30 procent i årets første kvartal.

Nedgangen skyldes et pludseligt faldt i efterspørgslen på især fiberoptisk udstyr og dollarens svage position overfor euroen netop nu, skriver Bloomberg.

Alcatel vurderer, at det globale marked for teleudstyr vil falde med 15 procent i år.

Alcatel ser dermed mere dystert på fremtiden end flere branche-analytikere, der forventer, at markedet vil falde med 10 procent i år efter et fald på 20 procent i 2002.

Vanskeligt år

- Vi forventer, at 2003 vil blive et vanskeligt år. Vi indleder året på et meget lavt niveau efter den økonomiske nedtur i 2002, siger Alcatels økonomidirektør, Jean-Pascal Beaufret.

Alcatel er rutschet nedad i mere end halvandet år, hvor selskabet løbende har nedjusteret og afskediget medarbejdere.

I fjerde kvartal var der tegn på, at rutscheturen var ved at flade ud - ikke mindst fordi omsætningen var højere end Alcatels forventninger.

Det ændrede dog ikke på, at Alcatels samlede resultat for 2002 kun blev en anelse bedre end katastrofeåret 2001, hvor selskabet tabte 37 milliarder kroner.

Alcatel er som sine konkurrenter, blandt andre Ericsson og Nortel, ramt af, at de store teleselskaber i øjeblikket er mere fokuserede på at banke af på deres enorme gæld end i at bygge nye netværk.

Alcatel er for længst gået i gang med at trimme omkostningerne. Det sker blandt andet ved at reducere medarbejderstaben med 40 procent fra 99.000 for et år siden til 60.000 i løbet af i år.

Desuden erklærer Alcatel sig åben overfor interesserede købere af selskabets Optronics-division. Den melding fik kursen på Optronics-aktierne til at stige 50 procent.

Ellers trak Alcatel pessimisme store dele af det europæiske aktiemarked med sig ned. Selskabets egne aktier dykkede otte procent, mens Ericsson, som i går kom med et gigantunderskud, faldt 11 procent. Heller ikke Nokia gik fri, men begrænsede ligesom Siemens tabet til omkring fire procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job