TDC skal levere digital signatur

Det bliver TDC, der skal levere den digitale signatur til danskerne. Dermed fravælger Videnskabsminister Helge Sander (V) den netbank-baserede løsning, som ellers har været IT-branchens favorit. TDC styrker nu sin position markant.

Det bliver TDC, der skal levere den digitale signatur til borgere, myndigheder og erhvervsliv i Danmark.

Det har Videnskabsministeriet besluttet efter lang betænkningstid og mere end uges granskning af juridiske detaljer i ordren, der har stor betydning for udbredelsen af den digitale forvaltning herhjemme.

Der har været kamp til stregen om ordren, der har en værdi på omkring 50 millioner kroner. De bydende parter har nemlig været klar over, at vinderen vil få en hovedrolle i den fremtidige digitale infrastruktur i Danmark.

KMD ude i kulden

Videnskabsministeriet har med sit valg af TDC helt fravalgt den eneste anden finaledeltager - et konsortium bestående af KMD, PBS og DMdata, der ejes af A.P. Møller, Danske Bank og WM-data.

Konsortiet har ellers været brancheforeningers og erhvervslivets klare favorit med sin netbank-baserede løsning, som ville kunne sikre en hurtigt udbredelse til de omkring 1,5 millioner danskere, der i dag anvender netbank.

Netop den hurtige udbredelse har været et vigtigt parameter for Videnskabsminister Helge Sander (V), der dog har tiltro til, at TDC-løsningen vil kunne spredes hurtigt ud til danskerne.

Computerworld Online erfarer, der på et tidspunkt blev arbejdet med en løsning, der indebar dele fra såvel TDC som konsortiet. Denne model blev dog senere droppet.

- Det har været en yderst vanskelig beslutning, men vi er nået frem til, at TDCs løsning bedst tilgodeser borgernes, myndighedernes og de private virksomheders behov for digitale signaturer, siger Helge Sander.

En milepæl

Den digitale signatur er et af milepælene i indførelsen af den digitale forvaltning.

Signaturen vil betyde, at borgere og virksomheder kan underskrive dokumenter digitalt via for eksempel internet.

IBM var oprindeligt også med i opløbet med et konsortium med CSC, Eurotrust, EDB Gruppen, Cap Gemini og Dafolo som underleverandører. Dette konsortium trak sig dog sidste år, fordi det ikke mente, at den digitale signatur kunne blive en lønsom forretning.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Form fremtidens IT-serviceplatform - søg stillingen som Change Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Nordjylland

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job