EDS stagnerer, CSC vokser

IT-serviceselskabet EDS er plaget forsinkede projekter og faldende overskud. Modsat skæpper flere offentlige kontrakter i kassen hos konkurrenten CSC, der oplever tocifrede vækstrater.

Torsdag måtte verdens næststørste IT-serviceselskab, EDS, præsentere et regnskab for fjerde kvartal, hvor indtjeningen faldt med 11 procent til 2,4 milliarder.

Regner selskabet omkostningerne ved droppede projekter og interne omstruktureringer med, faldt indtjeningen med 42 procent til 1,6 milliarder kroner.

Omsætningen faldt fem procent til 37,7 milliarder kroner. Der er ifølge EDS' topchef, Dick Brown, ikke udsigt til, at udviklingen vender afgørende i 2003, der bliver et "udfordrende år", som han noterede på en pressekonference torsdag.

Samme udtryk kan bruges om de seneste måneder. EDS har svært ved at opfylde sin største kontrakt på 48 milliarder kroner til den amerikanske flåde på grund af forsinkelser.

Således har forsinkelserne kostet EDS 9 milliarder kroner i omsætning ind til videre.

Selskabet lider under kundernes finansielle problemer, mellem dem WorldCom og US Airways, mens den største kunde, General Motors, køber mindre, fordi dette selskab er ramt af faldende omsætning.

EDS har søgt at hverve nye kunder, men har på målstregen tabt kontrakter fra virksomheder som Procter & Gamble og JP Morgan Chase.

Oven i alle trængslerne har det amerikanske børstilsyn indledt undersøgelser af baggrunden for EDS' pludselige advarsel om fald på 80 procent i indtjeningen for tredje kvartal.

CSC øget overskud med 20 procent

Så ser det straks helt anderledes lyst ud for konkurrenten CSC.

Trods et mindre fald i omsætningen på tre procent til 19,2 milliarder kroner formåede CSC at øge sit kvartalsoverskud med en femtedel.

Ifølge IT-serviceselskabet er to forhold baggrunden for det pæne tal: Besparelser i organisationen og stærk vækst i salget af kontrakter til den amerikanske forbundsstat.

Uden for USA er markedet stadig svagt på dét område, så derfor er CSC godt tilfreds med udsigterne til, at Bush-administrationen pumper milliarder af dollars i IT, herunder i Forsvarsministeriet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S