Olicom øgede underskud

Ventureselskabet Olicom kom ud af 2002 med et underskud på 18,2 millioner, hvilket primært skyldes værdinedskrivning og afvikling af flere porteføljeselskaber.

De røde tal i ventureselskabet Olicoms årsregnskab for 2002 blev i den størrelse, som det børsnoterede selskab havde meldt ud tidligere.

Underskudet blev 18,2 millioner kroner mod et overskud på 4,9 millioner kroner i 2001.

Det beror især på nedskrivninger af værdierne i Olicoms porteføljeselskaber.

Listen over selskaber under ventureselskabets paraply blev kortere i 2001 på grund af "stærkt forringede markedsforhold", som selskabet skriver i regnskabsmeddelelsen.

Fire selskaber blev erklæret konkurs: E-learningsvirksomheden Vizion Factory e-learning, softwareselskaberne Transynergy og GoPinocchio samt Mobite.

Det gav Olicom et tab på 19,3 millioner kroner i 2002. I alt nedskrev selskabet værdien af porteføljeselskaberne med 22,8 millioner kroner.

Dermed blev resultatet af den primære drift et underskud på 39,5 millioner kroner.

Det samlede underskud kunne være blevet noget større end de 18,2 millioner kroner, hvis ikke Olicom havde fået fem millioner kroner tilbage i skat og sparet penge på lejemål for i alt 15 millioner kroner.

Risiko for afvikling af selskaber

Tilbage i rækken af porteføljeselskaber har Olicom nu otte virksomheder - heriblandt Interactive Television Entertainment - firmaet bag Skærmtrolden Hugo.

Derudover er det Sifira, Hymite, LH Comlog, Scalado, Decuma, Danacell og TPack.

Selskaberne er nu alle forbi den umiddelbare etablering og i færd med at sælge deres produkter - og fire af dem er modne til at blive solgt, oplyser ventureselskabet uden at præcisere, hvilke det drejer sig om.

Olicom tør imidlertid ikke satse på, at det sker. Et forsat sløjt IT-marked kan betyde, at ventureselskabet ikke får solgt et eneste af porteføljeselskaberne.

I så fald risikerer listen af porteføljeselskaber at blive kortere, advarer Olicom.

- Det kan derfor ikke udelukkes, at afvikling af yderligere porteføljeselskaber kan blive nødvendigt, hedder det i regnskabsmeddelelsen.

Af samme grund regner Olicom ikke med at skyde penge i nye selskaber i 2003, medmindre der er tale om særligt gunstige vilkår.

For 2003 forventer Olicom et underskud på 20 millioner kroner. Det er forudsat, at ventureselskabet ikke bliver nødt til at afvikle selskaber eller nedskrive værdien af dem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS