Olicom øgede underskud

Ventureselskabet Olicom kom ud af 2002 med et underskud på 18,2 millioner, hvilket primært skyldes værdinedskrivning og afvikling af flere porteføljeselskaber.

De røde tal i ventureselskabet Olicoms årsregnskab for 2002 blev i den størrelse, som det børsnoterede selskab havde meldt ud tidligere.

Underskudet blev 18,2 millioner kroner mod et overskud på 4,9 millioner kroner i 2001.

Det beror især på nedskrivninger af værdierne i Olicoms porteføljeselskaber.

Listen over selskaber under ventureselskabets paraply blev kortere i 2001 på grund af "stærkt forringede markedsforhold", som selskabet skriver i regnskabsmeddelelsen.

Fire selskaber blev erklæret konkurs: E-learningsvirksomheden Vizion Factory e-learning, softwareselskaberne Transynergy og GoPinocchio samt Mobite.

Det gav Olicom et tab på 19,3 millioner kroner i 2002. I alt nedskrev selskabet værdien af porteføljeselskaberne med 22,8 millioner kroner.

Dermed blev resultatet af den primære drift et underskud på 39,5 millioner kroner.

Det samlede underskud kunne være blevet noget større end de 18,2 millioner kroner, hvis ikke Olicom havde fået fem millioner kroner tilbage i skat og sparet penge på lejemål for i alt 15 millioner kroner.

Risiko for afvikling af selskaber

Tilbage i rækken af porteføljeselskaber har Olicom nu otte virksomheder - heriblandt Interactive Television Entertainment - firmaet bag Skærmtrolden Hugo.

Derudover er det Sifira, Hymite, LH Comlog, Scalado, Decuma, Danacell og TPack.

Selskaberne er nu alle forbi den umiddelbare etablering og i færd med at sælge deres produkter - og fire af dem er modne til at blive solgt, oplyser ventureselskabet uden at præcisere, hvilke det drejer sig om.

Olicom tør imidlertid ikke satse på, at det sker. Et forsat sløjt IT-marked kan betyde, at ventureselskabet ikke får solgt et eneste af porteføljeselskaberne.

I så fald risikerer listen af porteføljeselskaber at blive kortere, advarer Olicom.

- Det kan derfor ikke udelukkes, at afvikling af yderligere porteføljeselskaber kan blive nødvendigt, hedder det i regnskabsmeddelelsen.

Af samme grund regner Olicom ikke med at skyde penge i nye selskaber i 2003, medmindre der er tale om særligt gunstige vilkår.

For 2003 forventer Olicom et underskud på 20 millioner kroner. Det er forudsat, at ventureselskabet ikke bliver nødt til at afvikle selskaber eller nedskrive værdien af dem.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse