Orange forbigår fyrede til ledige job

Teleselskabet Orange går uden om sine tidligere medarbejdere, når selskabet besætter ledige job, mener fagforeningen HK. Ledelsen havde ellers stillet de knap 300, som blev fyret i december, i udsigt, at de ville blive taget i med i betragtning. Ledelsen afviser beskyldningerne.

Lige nu søger Orange ni nye medarbejdere til at arbejde inden for både IT, salg og forretning.

Men de mange hundrede medarbejdere, som Orange satte på gaden kort før jul 2002, skal ikke regne med at høre fra deres eks-arbejdsgiver.

Det har selskabet nemlig ikke gjort med de stillinger, der er blevet opslået siden fyringsrunden. Det konstaterer fagforeningen HK.

En del af fratrædelsespakken

I den fratrædelsespakke, som ledelsen forhandlede på plads med medarbejderrepræsentanter, stillede Orange ellers i udsigt, at de fyrede ville få chancen igen, hvis der blev råd og behov.

"Ledelsen tilkendegav endvidere, at man i forbindelse med eventuelle fremtidige rekrutteringer vil tage fritstillede medarbejdere i betragtning", stod der i et referat fra forhandlingerne.

HK, der organiserer en del af de fyrede, undrer sig over Oranges adfærd, ikke mindst fordi selskabet i sin fratrædelsespakke samtidig har valgt at sætte tre millioner kroner af til genplacering af de fyrede.

- Hvis Orange havde villet vise sig fra sin gode side, kunne selskabet rekruttere direkte blandt de fritstillede frem for at slå jobbene op. Der må da være nogen blandt de næsten 300 opsagte, der kan bestride jobbene. Og Orange ved præcis, hvad disse personer har været beskæftiget med, siger Rene Andersen, faglig sekretær i HK.

Skuffet over løftebrud

En af de fyrede fra Teknisk Afdeling i Orange er dybt skuffet over sin tidligere arbejdsplads.

Hans identitet er redaktionen bekendt, men han ønsker at være anonym "for at undgå at brænde broer".

- Richard Moat (Oranges administrerende direktør, red.) har sagt på et fællesmøde, at tidligere medarbejdere havde førsteprioritet til eventuelle ledige stillinger. Men jeg har adskillige gange set stillinger på selskabets hjemmeside, hvor jeg var kvalificeret, men jeg er aldrig blevet adviseret, siger han.

Via kontakten med andre fyrede, har han konstateret, at de heller ikke har hørt fra Orange.

Teknikeren er dog ikke bitter over, at han blev fyret.

- Det er fair nok, at de fyrede mig, da der skulle fyres en masse. Men jeg har altid lært, at man ikke skal skrue andres forventninger højere op, end man kan holde, da folk så bliver positivt overrasket. Orange skulle ikke have lovet det, når de ikke holder ord, siger han.

Orange: Vi har genansat
Orange afviser at løbe fra sine løfter til de fyrede.

- Vi har folk, der er blevet genansat. De kommer i betragtning til de ledige stillinger, hvis har de rette kompetencer, som passer til stillingen, der er opslået, siger pressechef Linda Juul Nielsen.

- Hvis der er konkrete sager, som HK vil diskutere med os, så ser vi selvfølgelig på dem, tilføjer hun.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job