Ny ejer bag fyringer i ECsoft

Krav fra den nye amerikanske ejer, Ciber, om sorte tal i hvert eneste kvartal, får det danske konsulenthus ECsoft til at sætte 15 medarbejdere på porten. Dermed har ECsoft skilt sig af med i alt 40 medarbejdere i fire fyringsrunder.

For fjerde gang siden 2000 har de ansatte i ECsoft i Ballerup været igennem en mindre fyringsrunde. I alt 15 medarbejdere på virksomheden må se sig om efter et andet job.

Administrerende direktør Tom Slivsgaard betegner afskedigelserne som "justeringer af kapacitetsapparatet".

ECsoft, der leverer IT-konsulentydelser og IT-projektarbejder, blev omkring årsskiftet købt af amerikanske Ciber for 400 millioner kroner.

- Afskedigelserne er en omkostningstilpasning, der stemmer overens med amerikanernes krav om positivt resultat i hvert kvartal, siger Tom Slivsgaard.

Fyringerne har især ramt ledere og administrationens ansatte, men også enkelte konsulenter.

40 fyringer i fire runder

I alt 40 personer er blevet fyret i de fire fyringsrunder i selskabet. Desuden har nogen selv valgt at forlade ECsoft. Nu arbejder 170 i selskabet.

Administrerende direktør Tom Slivsgaard har ingen planer om at skære yderligere i lønudgifterne i selskabet. Han betegner økonomien som "fin" nu. De aktuelle tal bag det skudsmål afsløres i ECsofts årsregnskab, der er lige på trapperne.

Det er især områder som e-handel, mobilsektoren og udvikling og drift inden for Oracle og Unix, der trækker i den rigtige retning for ECsoft, oplyser direktøren.

Det forrige regnskab for 2001 viste en omsætning på 130 millioner kroner og et meget lille plus på bundlinien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere