Århusiansk dotcom-selskab punkteret

Finske TJ Group lukker sit datterselskab i Århus. Tålmodigheden er sluppet op efter snart tre år uden overskud. Det er endnu uvist, hvad konsekvenserne bliver for de 10 ansatte og direktøren i TJ Group i Danmark.

Det står absolut ikke bøjet i neon nogen steder, at internetvirksomheden TJ Group har fået dødsdom af det finske moderselskab. Hverken på den danske hjemmeside eller på firmaets telefonvelkomst får kunder og besøgende besked om lukningen.

Men det er en realitet, og dommen kom 4. april i form af en meddelelse til den finske børs fra TJ Groups hovedkvarter i Helsinki. Den viser, at det også i andre lande kniber med at få forretningen til at løbe rundt.

TJ Group lukker fire af sine seks kontorer i Tyskland og fyrer hver anden af de 21 medarbejdere i Sverige.

Dengang dotcom-bølgen bragede afsted i sommeren 2000, købte TJ Group det daværende århusianske Canvas Interactive i sommeren 2000 for en aktiesum i dotcom-størrelsesorden - 60 millioner kroner.

Da der var flest ansatte, arbejdede 49 mennesker i selskabet, heraf 13 der kom fra det opkøbte selskab Ecom A/S. Varerne på hylderne var hosting og ehandels-løsninger.

I Danmark er det nu den administrerende direktør Thomas Juhl, der tager telefonopkald til selskabet. Han bekræfter lukningen, men har endnu ikke klarhed over, hvilke konsekvenser den får for de ti medarbejdere og ham selv. Salgsaktiviterne overtages af det danske selskab Convergens, fremgår det af meddelelsen til den finske børs.

- Det er business as usual. Vi klarer situationen med en høj moral, siger Thomas Juhl, der forventer en afklaring senest lige efter påske.

Han tiltrådte i maj sidste år, da stifteren, Dennis R. Mortensen, valgte at stoppe som direktør for at starte pizzafirmaet Evonax.

Thomas Juhl erkender, at økonomien ikke er sund med et 2002-regnskab, hvor omsætningen blev knap seks millioner kroner og underskuddet lidt over 11 millioner kroner.

I 2001 blev underskuddet og omsætningen begge i omegnen af 12 millioner kroner. Finnerne har med andre ord finansieret en pæn del af driften i den danske del af TJ Group.

- Omkostningerne har været større end indtægterne. Sådan er markedet i øjeblikket, konstaterer Thomas Juhl.

Han afviser at oplyse, om TJ har igangværende projekter for kunder.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job