Sverige sender halv milliard til Tele2

Tele2 overfører en halv milliard kroner til den danske division, der erkender, at den har satset for hårdt på at vinde nye mobilkunder. Pengeoverførslen er et tegn på, at Tele2 er kommet til Danmark for at blive, mener selskabets direktør.

Det svenskejede Tele2 har herhjemme fået en tiltrængt kapitaltilførsel på 500 millioner kroner fra det svenske moderselskab.

Tele2 har siden 1996 tabt 410 millioner kroner på det danske telemarked og havde ved udgangen af 2001 en negativ egenkapital på 435,6 millioner kroner.

Det hul vil selskabet være i stand til at lukke med de nye millioner, som er blevet tilført i form af af en konvertering af koncerngæld til aktiekapital.

- Det medfører en markant styrkelse af selskabets kapitalberedskab, siger Tele2's administrerende direktør i Danmark, Niclas Palmstierna.

Han erkender overfor Morgenavisen Jyllands-Posten, at selskabets fokusering sidste år på at vinde mobilkunder herhjemme langt fra har været en lukrativ forretning.

Han ser pengeøverførslen som et tegn på, at Tele2 er kommet til Danmark for at blive. Målet er nu, at der skal sikres overskud på alle forretningsområder.

Det er samtidig grunden til, at Tele2 aldrig er hoppet med på bølgen med massive tilskud til mobiltelefoner.

Selskabet mener ikke, at tilskudmodellen nogensinde vil kunne danne grundlag for en fornuftig forretning.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job