Salget af lommecomputere styrtdykker

Interesse for håndholdte computere, PDA'er, er helt i bund. I første kvartal faldt salget på verdensplan med mere end 21 procent. Palm er fortsat den største på markedet, mens Dell sluger markedsandele nedefra, viser analyse fra IDC.

Salget af lommecomputere, PDA'er, fortsatte faldet i årets første kvartal på grund af stramme IT-budgetter og usikkerhed om økonomien, viser en rapport fra analysefirmaet IDC.

Fabrikanterne solgte 2,5 millioner PDA'er på verdensplan i kvartalet, og det er 21,3 procent færre end i første kvartal 2002.

Det dårlige kvartal følger efter et stort fald i salget i hele 2002, og det tyder på, at PDA'erne er mere følsomme over for hårde markedsbetingelser end traditionelle pc'er.

Den amerikanske producent, Palm, er fortsat størst med en markedsandel på 36 procent. For et år siden var markedsandelen dog oppe på over 40 procent, og selskabet har oplevet et fald i salget på hele 31 procent.

Hewlett-Packard er på andenpladsen med en voksende markedsandel på 18 procent.

Palm præsenterede onsdag sin nye Zire 71-model med indbygget kamera og Real Player multimedie-afspiller. Læs mere på PC World Online.
Firmaet fusionerede sidste år med konkurrenten Compaq, men lægger man de to mærkers salgstal sammen, var markedsandelen for et år siden 15 procent.

HP lagde sin egen PDA, Jornada, i graven efter fusionen og satser nu helhjertet på Compaqs iPaq-model.

Dell på spring

Sony indtager tredjepladsen med et salg på 400.000 PDA'er i første kvartal. Det udløser en markedsandel på godt 16 procent mod blot otte procent sidste år.

Opkomlingen på markedet er Dell Computer, der præsenterede sine to første PDA'er, Axim, på Comdex-messen i november. Første kvartal i år er dermed det første hele kvartal, hvor Dell har solgt PDA'er.

Det går foreløbig meget godt. Selskabet har omgående overhalet etablerede PDA-fabrikanter som Toshiba, Handspring og Sharp med et salg på 159.000 enheder, svarende til en markedsandel på 6,5 procent.

IDC er ikke i tvivl om, at Dell vil fortsætte væksten på grund af Axim-modellernes lave priser og nyhedens interesse.

Analysefirmaet regner ikke PDA'er med, som også kan bruges som mobiltelefoner, men de kan ifølge definitionen godt indeholde trådløs kommunikation som Bluetooth eller WLAN.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S