22.000 har fået digital signatur

22.000 ud af 3,9 millioner mulige danskere takkede ja til det tilbud om digital signatur, som de modtog sammen med selvangivelsen. TDC er tilfreds med resultatet - ikke mindst fordi de 22.000 har fået noget, som de endnu ikke reelt kan bruge til noget.

22.263 danskere har bestilt en digital signatur i løbet af de indledende halvanden måneds kampagne, hvor Told & Skat har tilbudt signaturen til de 3,9 millioner danskere, der har modtaget selvangivelse i år.

Selv om det svarer til blot én udstedt signatur per 174 danskere, er TDC ovenud tilfreds med antallet af udstedte certifikater.

Det skyldes ikke mindst, at de godt 22.000, der har bestilt en digital signatur, ikke har haft noget at bruge den til.

Selvangivelsen kan nemlig også udfyldes via trykknap-telefon og en tast-selv-kode.

Når det drejer sig om at udfylde selvangivelsen, er begge modeller ovenikøbet hurtigere, end det er at anskaffe sig en signatur fra TDC og efterfølgende rette selvangivelsen.

- Vi er overordentligt tilfredse. Vi havde selvfølgelig krydset fingre for, at der ville komme flere, men på den anden side er vores værste frygt blevet gjort til skamme. Da vi for to år siden lancerede en digital signatur via posthusene, udstedte vi kun 34 signaturer, siger markedsdirektør i TDC Erhverv, Morten Brøgger.

Langt under målsætningen

Samme holdning har Center for Digital Forvaltning (CEDI), hvor direktør Michael Karvø betegner det som "flot", at 22.000 danskere har bestilt en signatur i løbet af de første halvanden måned.

- Det er flot i løbet af så kort tid. Men på den anden side er det ikke ret meget i forhold til TDC's målsætning om, at der skal udstedes 350.000 signaturer i løbet af det første år. Noget tyder på, at strategien med at lade Told & Skat være lokomotiv i udbredelsen ikke har været den rigtige, siger han.

Michael Karvø mener ikke, at signaturen for alvor vil rykke i de danske hjem, før den kommer ind i kernen af den digitale forvaltning.

Det ville få danskerne op ad stolene, hvis man kunne bruge den til at forny sit pas eller sin våbentilladelse eller lave forskellige opslag i registre, mener han.

- Viften af muligheder skal være langt større. Det er ikke nok, at man kun kan én ting, som for eksempel at udfylde sin selvangivelse, hvis antallet af udstedte signaturer hurtigt skal nå en kritisk masse, siger Michael Karvø.

Kan præcist det samme som før

Den holdning deler Kim Viborg Andersen, der på Handelshøjskolen i København forsker i det offentliges anvendelse af IT.

- Jeg synes, at tallet er ret pænt i betragtning af, at de 22.000 danskere har brugt tid på at anskaffe noget, der gør, at de kan præcis det samme som før, siger han.

Kim Viborg Andersen mener under alle omstændigheder ikke, at den ene, årlige forbindelse, som selvangivelsen kræver mellem borger og myndighed, er værd at skrive hjem om, når snakken går på udbredelse af signaturen.

- Jeg tror, at det først rigtigt kommer i gang, når erhvervs-delen kommer med. Det vil få stor betydning, når virksomhederne kan digitalisere den meget omfattende rutinemæssige udveksling af dokumenter, der sker hver eneste dag, siger han.

Hos TDC er Morten Brøgger fortrøstningsfuld og regner det for sikkert, at TDC når målsætningen om 350.000 udstedte signaturer inden et år.

- Vi har en meget positiv dialog med en lang række kommuner og flere virksomheder i den virkeligt tunge ende. Så jeg er ikke i tvivl om, at vi vil nå målet, siger han.

Morten Brøgger ønsker ikke at fortælle, hvilke firmaer det drejer sig om, men oplyser, at der er flere med over en halv million navne i kundekartoteket.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job