TDC dropper 650 sager om sex-opkald

TDC erkender efter en dom i Vestre Landsret sit ansvar over for forbrugerne og afslutter 650 sager mod kunder, der uforvarende har downloadet såkaldte dialer-programmet på nettet. TDC eftergiver kundernes gæld til selskabet.

Telekoncernen TDC anker ikke formiddagens dom i Vestre Landsret, der frikendte en forbruger for at betale en telefonregning på godt 31.000 kroner for opkald til Skt. Helena.

Opkaldene blev foretaget fra en computer, efter at forbrugeren ved et uheld havde downloadet en såkaldt dialer, der selv ringede op til øen i Atlanterhavet.

Koncernen erkender sit ansvar over for forbrugerne og lukker 650 lignende sager.

- Med udgangspunkt i rettens vurdering har TDC besluttet kulancemæssigt at afslutte de verserende sager, der har afventet dommen i den konkrete sag. For at gøre en ende på det, eftergiver vi regningsbeløbet i de historiske sager, siger koncernchef Henning Dyremose, TDC.

Han hæfter sig ved, at forbrugerne har opnået en betydeligt bedre beskyttelse, siden de mange sager begyndte.

Problem næsten løst

Den 15. august sidste år indførte TDC den såkaldte VoksenSpærring Udland, der forhindrer forbrugerne - og deres computere - i at ringe op til en række eksotiske lande, hvor sex-tjenesterne typisk hører hjemme.

Siden har problemet med store telefonregninger som følge af download været meget lille, oplyser TDC.

Koncernen glæder sig i øvrigt over, at der ikke længere er rejst tvivl om, at forbrugeren rent faktisk havde besøgt pornosider på nettet og selv havde accepteret at downloade dialeren, der foretog de dyre opkald.

- Det har været meget vigtigt for os at få fastslået, at download faktisk ikke er noget, som foregår automatisk eller utilsigtet, men noget, som kræver at forbrugerne bevidst og på trods af advarsler benytter sig af internettets sextjenester, siger TDC's chefjurist, Gitte Forsberg.

Dommens udfald skyldes, at Vestre Landsret giver TDC nogle ekstra forpligtelser til at stille tekniske løsninger til rådighed, der beskytter forbrugerne, samt at informere forbrugerne om risikoen ved at bruge tjenesterne.

Relevant link

Information om Voksenspærring

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S